chmielu historia

Oj chmielu, chmielu

Niewiele wiemy o naszych słowiańskich przodkach. Od państwa Piastów minęło już ponad tysiąc lat. Czas zrobił swoje, a prasłowianie nie spisywali kronik, co sprawy nie ułatwia. Przez wieki o naszych korzeniach nie chciano pamiętać, a często próbowano je wymazywać. Dziś wiele wiemy o wikingach, rzymianach, celtach. A mało o ludziach, które zamieszkiwały te same ziemie, co my.

Słowiańska przyprawa

A jak się okazuje, to Słowianie mieli poważny wpływ na to, jak dziś wygląda piwo. Piwo i miód były napojami doskonale znanymi naszym przodkom. Co więcej, to właśnie wśród Słowian jedna roślina cieszyła się niezwykłym poważaniem. Był to chmiel, którego używano jako przyprawy i lekarstwa.

O ile brak twardych dowodów na to, że to Słowianie pierwsi chmielili piwa i miody. O tyle wielce prawdopodobne jest, że to dzięki naszym praprzodkom chmiel stał się popularny w Europie.

Chmiel w tradycji

Chmiel był ważną rośliną Słowian. Niektórzy posuwają się wręcz do twierdzeń, że był wręcz personifikowany. Część badaczy twierdzi, że chmiel był ważnym bóstwem domowym, które trzeba było obłaskawiać. Dlatego w chatach wieszano lub rozkładano gałązki chmielu.

Jak bardzo ceniono chmiel świadczy choćby najstarszy polski utwór muzyczny. Oj chmielu to tradycyjna pieśń weselna, która przez setki lat wykonywana była podczas oczepin panny młodej. Była tak popularna, że bez niej nie mogło obyć się żadne wesele.

Jej frazy muzyczne wskazują, że powstała najprawdopodobniej we wczesnym średniowieczu, przed chrztem Polski. Przez stulecia jej wersy zmieniały się, a jedna z bardziej popularnych wersji brzmi tak:

Oj chmielu

Oj, chmielu, chmielu, ty bujne ziele,

Bez cie nie będzie żadne wesele.

Oj, chmielu, oj, niebożę,

Niech ci Pan Bóg dopomoże,

chmielu niebożę.

Żebyś ty, chmielu, na tyczki nie lazł,

Nie robiłbyś ty z panienek niewiast,

Oj, chmielu, oj niebożę…

Ale ty, chmielu, na tyczki włazisz,

Niejedną panienkę wianeczka zbawisz,

Oj, chmielu, oj niebożę…

Oj, chmielu, chmielu, drobnego ziarnka,

Nie będzie bez cię piwo, gorzałka.

Oj, chmielu, oj niebożę…

Oj, chmielu, chmielu, szerokie liście,

Już Marysieńkę oczepiliście.

Oj, chmielu, oj niebożę…

Historia chmielu i Słowian jest mocno spleciona ze sobą. To część kultury naszych przodków, z której możemy być dumni.

Kategorie
ArtykułyHistoria

Komentarze

Podobne wpisy

 • wspieramy polski kraft 2 dno drugie dno pub bar

  #WspieramyPolskiKraft

  Nie ma osoby w Polsce, która by nie doświadczyła uciążliwości związanych z pandemią koronawirusa. Siedzenie w domu, zdalna praca, a i rozrywek mniej. Nie można się spotykać ze znajomymi,...
 • Zmiany dat festiwali piwa w marcu i kwietniu 2020

  W związku z pandemią wirusa w Polsce wprowadzono zakaz przeprowadzania imprez. Oto aktualizacja zmian dat festiwali piwa, które miały się odbyć marcu i kwietniu 2020 roku. Imprezy zaplanowane maj...
 • Lista imprez i festiwali piwnych 2020 – miasta

  Prezentujemy aktualną listę piwnych wydarzeń na 2020 rok uszeregowanych według miast. Sprawdź także listę uszeregowaną według dat. 17 marca 2020 r. Dzień Świętego Patryka Annopole 26-27 czerwca 2020 r....
 • Lista imprez i festiwali piwnych 2020 – daty

  Szukasz piwnej imprezy? Chcesz sprawdzić datę festiwalu? Poniżej znajdziesz aktualną piwnych wydarzeń na 2020 rok uszeregowanych według dat. Sprawdź także listę podzieloną według miast. Jeśli czegoś brakuje – daj...