drugie dno puszka

Puszka zostanie z nami na dłużej

Przemek Iwanek

Stało się. Puszka zaistniała, okrzepła i ma ochotę zostać z nami na dłużej. To co jeszcze rok temu nie było przesądzone, dziś staje się faktem.

Puszkuj, nie pytaj

Niedawne wątpliwości dziś stają się nieaktualne. Browary rzemieślnicze puszkują coraz chętniej. Wydaje się więc, że bariera psychologiczna puszki jako przeznaczonej do „bieda piwek” – to pieśń przeszłości. Fani piw rzemieślniczych chyba już nie mają z tym problemu.

Podpytywałem w sklepach z kraftem, jak postrzegana jest puszka. Generalnie – pozytywnie. Owszem, zdarzają się twardogłowi, którzy w puszcze nie kupią. Ale są i neofici, którzy chcą tylko puszki. Bilans wychodzi więc gdzieś po środku.

Nieco inaczej wygląda mój lokalny sklep osiedlowy z alkoholem. Tutaj w lodówce z kraftem twardo rządzą butelki, puszkom wstęp wzbroniony. Miejsce puszek jest na palecie pośrodku z piwesiem w promce „Wiatr od Gór”.

Powiew estetyki

Puszki od rzemieślników często są estetyczne. To fakt. Puszki mają olbrzymią przewagę nad butelką – możliwość ozdobienia całej, dość jednolitej, walcowatej powierzchni. Wiele browarów wykorzystuje tą okazję znakomicie.

Choć nadal jest bardzo barwnie, to trzeba przyznać że coraz częściej także ze smakiem. Okazuje się, że kolorowe nie musi oznaczać poziomu kolorowanek z przedszkola. Mam nadzieję, że tę chorobę wieku dziecięcego browary mają już za sobą. Piwo jest dla dorosłych ludzi i dobrze, jeśli opakowanie to odzwierciedla. Misiaczki zostawmy nieletnim.

Szalone, ale często dopasowane kolory, fantazyjne grafiki, artystyczne niedopowiedzenia, a nawet zdjęcia – wszystko to można znaleźć na puszkach. Na półce trzeba się wyróżniać, ta prawidłowość nadal obowiązuje, a pstrokatość pomaga. Nie mam z tym żadnego problemu. Ale jeżeli jakiś browar pójdzie w minimalizm, jak brytyjski BBNo, albo w stonowane kolory, to też się nie obrażę. A wręcz pochwalę.

Zdjęcia: Browar Szpunt, Browar Nepomucen, Browar Maltgarden, Browar Brewery Hills

Kategorie
ArtykułyRynek

Komentarze

Podobne wpisy

 • zakaz multitapy bary restauracje

  Trzymajcie się!

  Przemek Iwanek Ulice miast opustoszały. Mało osób zagląda na rynki, deptaki, czy stare miasta. Imprezownie świecą pustkami. Nawet korki przestały straszyć na jezdniach. A wraz z odpływem ludzi z...
 • lentilky kraft piwo

  Czechy: Lentilków więcej nie będzie. Polska: No trudno.

  Przemek Iwanek Smutna wiadomość obiegła kraj nad Wełtawą. Nie będzie więcej Lentilków. A właściwie to będą, tylko robione w Niemczech, pod inną nazwą i ze zmienionym smakiem. Czyli w...
 • owoce, piwo z owocami, kraft, pastry sour

  Owoce to nie trend, to prawdziwa inwazja smaku

  Owocowe piwa mają się doskonale. I to w całym piwnym spektrum. Od masowo dystrybuowanych radlerów z dużych browarów, aż po szalone pastry soury z kraftowych mikrobrowarów. Owoce mają się...
 • Kogo obchodzi kraft

  Przemek Iwanek Jepiwka – tak nazywa się nie do końca poważna grupa na Facebooku. Treści, które na niej się pojawiają są czasem prześmiewcze, a czasem poważne. Ale zawsze dotyczą...