drugie dno puszka

Puszka zostanie z nami na dłużej

Przemek Iwanek

Stało się. Puszka zaistniała, okrzepła i ma ochotę zostać z nami na dłużej. To co jeszcze rok temu nie było przesądzone, dziś staje się faktem.

Puszkuj, nie pytaj

Niedawne wątpliwości dziś stają się nieaktualne. Browary rzemieślnicze puszkują coraz chętniej. Wydaje się więc, że bariera psychologiczna puszki jako przeznaczonej do „bieda piwek” – to pieśń przeszłości. Fani piw rzemieślniczych chyba już nie mają z tym problemu.

Podpytywałem w sklepach z kraftem, jak postrzegana jest puszka. Generalnie – pozytywnie. Owszem, zdarzają się twardogłowi, którzy w puszcze nie kupią. Ale są i neofici, którzy chcą tylko puszki. Bilans wychodzi więc gdzieś po środku.

Nieco inaczej wygląda mój lokalny sklep osiedlowy z alkoholem. Tutaj w lodówce z kraftem twardo rządzą butelki, puszkom wstęp wzbroniony. Miejsce puszek jest na palecie pośrodku z piwesiem w promce „Wiatr od Gór”.

Powiew estetyki

Puszki od rzemieślników często są estetyczne. To fakt. Puszki mają olbrzymią przewagę nad butelką – możliwość ozdobienia całej, dość jednolitej, walcowatej powierzchni. Wiele browarów wykorzystuje tą okazję znakomicie.

Choć nadal jest bardzo barwnie, to trzeba przyznać że coraz częściej także ze smakiem. Okazuje się, że kolorowe nie musi oznaczać poziomu kolorowanek z przedszkola. Mam nadzieję, że tę chorobę wieku dziecięcego browary mają już za sobą. Piwo jest dla dorosłych ludzi i dobrze, jeśli opakowanie to odzwierciedla. Misiaczki zostawmy nieletnim.

Szalone, ale często dopasowane kolory, fantazyjne grafiki, artystyczne niedopowiedzenia, a nawet zdjęcia – wszystko to można znaleźć na puszkach. Na półce trzeba się wyróżniać, ta prawidłowość nadal obowiązuje, a pstrokatość pomaga. Nie mam z tym żadnego problemu. Ale jeżeli jakiś browar pójdzie w minimalizm, jak brytyjski BBNo, albo w stonowane kolory, to też się nie obrażę. A wręcz pochwalę.

Zdjęcia: Browar Szpunt, Browar Nepomucen, Browar Maltgarden, Browar Brewery Hills

Kategorie
ArtykułyRynek
1 komentarz
 • 5 puszek i jedna butelka, które mówią: weź mnie – Kraftmagia
  12 listopada 2020 at 15:56

  […] lipca 2020 Artykuły Puszka zostanie z nami na dłużej Przemek […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy

  • Lista imprez i festiwali piwnych 2021 – daty

   Wreszcie można! 🙂 Stęskniłeś się za imprezami piwnymi? Poniżej znajdziesz aktualną piwnych wydarzeń na 2021 rok uszeregowanych według dat. Jeśli czegoś brakuje – daj znać! Znak zapytania przy dacie...
  • pomona konkurs domowy cydr

   Robiłeś cydr w domu? To jest konkurs dla ciebie

   Domowe alkohole to taki rodzaj przetworów, który „cieszy bardziej”. Tak, wytwarzanie piwa, wina, cydru czy nawet miodu pitnego w domu jest jak najbardziej legalne. Jedyne czego nasze prawo zakazuje,...
  • atak chmielu

   Chmiel atakuje znienacka

   Przemek Iwanek Sytuacja jest następująca: od miesięcy wszyscy ekscytują się, że krafty w sieci, tanio i dobrze! Postanowiłem sprawdzić doniesienia social-medialne i udałem się do marketu na literę Ą,...
  • pastry grodziskie piwo kraft alchemia podcast kraft magia drugie dno

   Pastry Grodziskie – jak uwarzyć

   Grodziskie nie jest bardzo popularnym stylem piwa. Niestety, niektórzy (złośliwi) porównują je do wody po parówkach. To nie pomaga. Tymczasem to prawdziwie polski styl, z którego powinniśmy być dumni!...