kuźnia piwowarów

Kuźnia Piwowarów 2020 – czas na zgłoszenia!

Kuźnia Piwowarów zbliża się wielkimi krokami. Już 11 stycznia jurorzy zasiądą za stołem, by ocenić dziesiątki piw w 4 kategoriach. Które okaże się najlepsze? Kto zasłuży na udział w finale 25 stycznia? Tego jeszcze nie wiemy.

Wiadomo natomiast, że bardzo niewiele zostało czasu na dostarczenie piw do browaru. Uwaga – piwo musi zostać dostarczone do 10 stycznia! Adres wysyłki:
CENTRUM EDUKACJI BROWARNICZEJ
97-300 PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
ul. SZEWSKA 2

Do paczki należy włożyć 2 butelki 0,5l lub 4 o pojemności 0,33l oraz wypełniony formularz, oraz potwierdzenie wpłaty 25zł (dane w regulaminie). Jedna osoba może zgłosić tylko jedno piwo w jednej kategorii. Poniżej znajdziesz dokładny opis konkursowych stylów. Drobna uwaga: w ekstrakcie dopuszcza się tolerancję +/- 1 Blg dla wszystkich piw.

1. Niskoalkoholowe Hazy IPA do 3% alkoholu

Ekstrakt: ⩽6 Blg

Niskoalkoholowe piwo z charakterystycznym smakiem i aromatem nowofalowego chmielu oraz zdecydowaną mętnością. Dobry balans, wysoka pijalność i przyjemność picia – to klucz do tego stylu.

Wygląd: Barwa od jasnożółtej, złotej do bursztynowej. Nieklarowne, w stopniu od mocno zamglonego do całkowicie nieprzejrzystego. Piana średnio obfita, biała.

Aromat: Bardzo wysokie, liczne nuty chmielowe: owocowe, owoców tropikalnych i cytrusowych lub innych owoców uzupełniane przez nuty żywiczne. W drugim planie mogą być wyczuwalne aromaty pochodzące od użytych słodów lub zbóż, nie powinny one jednak być wysokie lub nazbyt wyraźne.

Smak: W smaku dominują chmiele o charakterze nowofalowym, owoców tropikalnych, cytrusowych i innych na poziomie bardzo wysokim lub wysokim. Mogą występować także nuty żywiczne, kwiatowe i ziołowe. Smak chmielowy komponuje się ze smakiem słodowym lub zbożowym. Mogą one mieć rozmaity charakter, zależny od użytego surowca. Słodkie, karmelowe, tostowe, biszkoptowe nuty pochodzące od słodów mogą występować na poziomie średnim do wysokiego, lecz nigdy nie powinny być nadmiernie słodkie. Ziarniste, owsiane, żytnie, pszeniczne smaki pochodzące od surowców niesłodowych. Nigdy jednak smaki słodowe i zbożowe nie powinny być bardzo wysokie, dominować nad charakterem piwa, oraz przejawiać charakteru wyraźnie brzeczkowego ani mączystego. Goryczka chmielowa może, lecz nie musi występować; jeśli występuje powinna być dobrej jakości.

Odczucie w ustach: Niskie do bardzo niskiego ciało z racji niskiego ekstraktu. Piwo powinno być lekkie, ale nie zupełnie wodniste, bez charakteru i z nikłym smakiem. Gładkie, kremowe i soczyste, nigdy szorstkie. Piwo nie powinno być zaklejające, ani mdłe. Nasycenie CO2 od średnio-niskiego do wysokiego.

2. DDH Hazy Double IPA

Ekstrakt: 16,5-20,5 Blg

Jeszcze bardziej nachmielona podwójna IPA! Jeśli podwójna IPA ma za mało chmielu, to DDH powinna zaspokoić nawet najbardziej wymagających. Bardzo intensywny aromat chmielu, konkretna zawartość alkoholu i mocne zmętnienie – to cechy charakterystyczne tego stylu.

Wygląd: Barwa od żółtej, pełno złotej do ciemnobursztynowej. Nieklarowne, w stopniu od mocno zamglonego do całkowicie nieprzejrzystego. Piana średnio obfita, biała.

Aromat: Bardzo wysoki, dominujący aromat nowofalowego chmielu, przeważnie o charakterze owoców tropikalnych i cytrusowych lub innych owoców. W drugim planie mogą występować nuty słodowe, słodkie, nieco karmelowe. Aromatu mogą dopełniać estry o charakterze owocowym, jednak nie powinny być wysokie i mocno wyróżniające się. Może występować bardzo niska nuta alkoholu.

Smak: Smak, podobnie jak aromat jest zdominowany przez bardzo wysokie do wysokich smaki chmielu nowofalowego. Głównie są to smaki owoców tropikalnych i cytrusowych, lub innych owoców. Mogą występować także nuty żywiczne, kwiatowe i ziołowe. Smak chmielu nie powinien być ostry, nieprzyjemny i piekący. Smaki chmielowe kontrowane są przez smaki pochodzące od słodu, na średnio niskim do średnio wysokiego poziomie. Liczne smaki tostowe, chlebowe, jasnego słodu, jasnego karmelu, biszkoptów stanowią podbudowę słodową piwa. Słodycz może występować, jednak nigdy nie powinna być wysoka. Estry owocowe dopuszczalne są na poziomie do średniego. Goryczka chmielowa może być od średnio niskiej do wysokiej, ale powinna być dobrej jakości, nigdy ściągająca, nieprzyjemna i męcząca. Dopuszczalne są niskie nuty alkoholu.

Odczucie w ustach: Średnio niska do średniej treściwość, wysycenie na poziomie średnim do średnio-wysokiego. Piwo powinno być umiarkowanie gładkie, bez szorstkości i nadmiernej taniczności od chmielu. Może występować bardzo niskie rozgrzewanie alkoholowe.

3. Fruit Gose (z sokiem lub z pulpą)

Ekstrakt: 10,5-12,5 Blg

Lekkie, pszeniczne piwo z charakterystycznym kwaśnym charakterze i nietypowym, lekko słonawym smaku. Tradycyjnie z dodatkiem kolendry, jednak w tym przypadku dodatek to owoce – w postaci pulpy lub soku.

Wygląd: Barwa od jasnej, słomkowej do żółtej, złotej – może jednak być inna, charakterystyczna dla użytych owoców. Piwo przeważnie nie jest klarowne, zmętnienie od niskiego do wysokiego. Nie powinno być jednak bardzo mętne, błotniste. Wysoka lub średnio wysoka, przeważnie trwała piana.

Aromat: Aromat kwaśny, charakterystyczny dla kwasu mlekowego (jogurtowy, kefiru) średni lub średnio wysoki łączy się z nutami dodanych owoców. Aromat owoców może być dowolnej wysokości, jednak powinien mieć charakter owoców świeżych, a nie kompotu, oraz nie powinien mieć intensywności i charakteru dodanego aromatu. W drugim planie nuty słodowe, słodu pszenicznego, chlebowe, tostowe. Mogą występować aromaty pochodzące od dzikich drożdży, jeśli pochodzą z owoców.

Smak: Niska do średniej czysta kwaśność kwasu mlekowego połączona z licznymi smakami pochodzącymi z dodanych owoców. Podobnie jak w aromacie, charakter smaku owocowego powinna kojarzyć się ze świeżymi owocami, nigdy z kompotem czy dodanego aromatu spożywczego. Niskie do średnich nuty słodowe, tostów, zbożowy, ziarna pszenicy. Może występować niski smak kolendry, jeżeli została dodana. Smak słony powinien być niski lub niemal niezauważalny, może też nadawać nieco mineralny charakter.

Odczucie w ustach: Niskie do średnio-niskiego ciało. Wysycenie od średnio wysokiego do wysokiego. Nie powinno być intensywnie ściągające.

4. Pastry Extra Stout (z dodatkami)

Ekstrakt: 12,5-16,5 Blg

Extra Stout, czyli w skróce FES – to piwo intensywne, umiarkowanie mocne i czarne jak noc. A Pastry Extra Stout to dodatkowy konkretny stout oparty na słodkiej podstawie, dzięki której kojarzy się z czekoladą, ciastkami i generalnie – deserem w piwie. Liczne smaki i aromaty deserowe wynikają z dodatków stosowanych w słodyczach. Cukierek w płynie.

Wygląd: Barwa ciemnobrązowa lub czarna. Piwo nieprzejrzyste, czasem z rubinowymi przebłyskami. Piwa dość trwała, obfita, barwy jasnobrązowej.

Aromat: Złożony aromat słodowy na poziomie średnim do wysokiego: słodki, ciemnego karmelu, przypalonej skórki chleba, ciemnego pieczywa, czekoladowy, kawowy. Aromaty deserowe wynikające z dodatków mogą występować na poziomie do bardzo wysokiego. Powinny kojarzyć się ze słodyczami i współgrać z charakterem piwa. Premiowane będą aromaty pochodzące z naturalnych surowców. Aromaty chmielowe nie powinny być wyczuwalne, lub być na bardzo niskim poziomie. Niskie do średnich estry owocowe.

Smak: Liczne, bogate smaki wynikające ze słodów: ciemnego karmelu, przypieczonej skórki chleba, palone, kawy, czekolady na średnim do wysokiego poziomie. Smak słodki, pełny, słodowy. Obecne smaki kojarzące się z deserami, charakterystyczne dla użytego dodatku, do poziomu wysokiego. Powinny być wysokiej jakości. Premiowane będą aromaty pochodzące z naturalnych surowców. Niskie lub niewyczuwalne smaki chmielu, goryczka jedynie może kontrować smak słodki. Niskie do średnich estry owocowe. Może występować niski smak alkoholu o charakterze dojrzałego destylatu. Balans w kierunku słodyczy.

Odczucie w ustach: Bardzo pełne do pełnego, wysokiego ciało. Treściwe, gęste, mocne. Gładkie, aksamitne, kremowe. Wysycenie bardzo niskie do średniego.

Kategorie
Wydarzenia

Komentarze

Wspiera nas
logo Druguego Dna

Podobne wpisy