Browary Trapistów – ile ich jest naprawdę?

Mnisi, którzy warzą piwo. Najbardziej romantyczna historia belgijskiego piwowarstwa… Ale zaraz, czy aby na pewno tylko belgijskiego? Jak się okazuje, krajów w których warzą zakonnicy jest więcej. Które z browarów rozsianych na całym świecie mają prawo używać znaku Authentic Trappist Product?

Zasady

Trapiści, czyli właściwie zakonnicy zrzeszeni w Zakonie Cystersów Ściślejszej Obserwancji wywodzą się z Normandii. Rewolucja wygoniła ich z ziemi francuskiej; wielu z nich osiedliło się w Belgii.

Zakon ma ścisłą regułę, co oznacza dość restrykcyjne zasady: postu, milczenia i izolacji. Ale nie z tego słyną Trapiści. Prawdziwą sławę zapewniają im ich piwa. Co ciekawe, często wytwarzają także inne dobra, jak sery i wina.

Znalezione obrazy dla zapytania Authentic Trappist Product
Authentic Trappist Product

W 1997, by dbać o dobre imię zakonu i przeciwdziałać podszywaniu się pod zakonne produkty, Trapiści założyli Trappist Association (ITA). Powstał też charakterystyczny znak towarowy, Authentic Trappist Product, którego mogą używać jedynie browary spełniające wyznaczone przez ITA kryteria.

Trzy podstawowe kryteria:

 • piwo musi być warzone w obrębie murów zakonu, przez zakonników lub pod ich nadzorem
 • mnisi muszą prowadzić życie zakonne; prowadzenie browaru nie może być ich podstawową czynnością
 • browar nie służy zarabianiu – zyski mają pokrywać potrzeby zakonu, a nadwyżki mają być przekazywane na cele charytatywne

Belgia

W Belgii browarów jest sześć:

 1. Brouwerij der Trappisten van Westmalle
 2. Brouwerij Westvleteren/St Sixtus
 3. Bières de Chimay
 4. Brasserie de Rochefort
 5. Brasserie d’Orval
 6. Brouwerij der Sint-Benedictusabdij de Achelse Kluis (Achel)

Są wśród nich jedne z większych browarów Trapistów, jak Westmalle czy Chimay. Ale też i mniejsze jak Achel czy Westvleteren. Achel jest dodatkowo najnowszym browarem z wyżej wymienionych – został założony w 1998 roku. Orval został otwarty w 1931, a pozostałe – w XIX wieku.

Reszta świata

Co ciekawe, liczba zagranicznych browarów w stosunku do Belgii jest już taka sama – lub nawet wyższa.

 1. Brouwerij de Koningshoeven (La Trappe) – Holandia
 2. Brouwerij Abdij Maria Toevlucht (Zundert) – Holandia
 3. Stift Engelszell – Austria
 4. St. Joseph’s Abbey in Spencer, Massachusetts – Stany Zjednoczone
 5. Tre Fontane Abbey – Włochy
 6. Mount St Bernard Abbey (Tynt Meadow) – Wielka Brytania
 7. Mont des Cats – Francja
 8. Cerveza Cardeña Trappist – Hiszpania

Dwa browary mieszczą się w Holandii. La Trappe to największy ze wszystkich trapistowskich browarów. Jego korzenie sięgają XIX wieku; zaś Zundert mniejszym i nowszym, bo został otwarty w 2013. Do „świeżaków” zaliczają się także Englelszell z Austrii (2012), St. Joseph’s z USA (2013), Tre Fontane z Włoch (2015), czy najnowszy – Tynt Meadow z Anglii (2018).

Ile jest więc browarów Trapistów?

Ostatnie dwie pozycje z powyższej listy, Mont des Cats z Francji (1826) oraz Cardeña z Hiszpanii (2016) to pełnoprawne zakony Trapistów. Oferują też piwo. Jednak nie spełniają kryteriów ITA, w związku z czym nie mogą posługiwać się znakiem Authentic Trappist Product. Monts des Cats nie warzy piwa samodzielnie (korzysta z usług Chimay), zaś Cardeña ma browar poza granicami klasztoru.

Z tego wnika, że prawdziwych browarów Trapistów, które mogą posługiwać się znakiem towarowym, jest 12; w Belgii 6, oraz drugie 6 poza Belgią. To stan na rok 2019. Bowiem popularność zakonów warzących piwo nie maleje. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuścić, że pojawią się jeszcze kolejne trapistowskie browary.

Co ciekawe, oprócz wymienionej dwunastki, jest jeszcze jeden zakon, który posługuje się znakiem Authentic Trappist Product. Jest to niemiecki Abtei Mariawald z Alzacji, który zaprzestał produkcji piwa, lecz produkował własny likier. Jednak losy tego alkoholu są niepewne, jako że w 2018 podjęto decyzję o zamknięciu zgromadzenia.

Kategorie
Przewodnik
2 komentarze
 • Browary rzemieślnicze mają już 12% rynku? – opinia – Kraftmagia
  3 lipca 2019 at 22:04

  […] Przewodnik Browary Trapistów – ile ich jest naprawdę? […]

 • Belgia: ser, piwo i czekolada – Kraftmagia
  11 lipca 2019 at 22:29

  […] czerwca 2019 Przewodnik Browary Trapistów – ile ich jest naprawdę? Przemek […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy

  • drugie dno, burger, warszawa, vege burger, wege burger, vegan burger, Warszawa, pub

   Wegetariańskie burgery, którym się nie oprzesz

   Mięsożercy czasem mają nie najlepsze zdanie o wegetarianach. Co oni jedzą? Pewnie, hehe, trawę. Taki pogląd wynika z tego, że po prostu nie spróbowali pysznych wegetariańskich i wegańskich potraw....
  • Miejsce na imprezę firmową w Warszawie

   W Warszawie liczba lokali gastronomicznych jest naprawdę imponująca. Można śmiało stwierdzić, że każdy może znaleźć miejsce dla siebie. A jednak znalezienie odpowiedniego miejsca na imprezę firmową sprawia niekiedy kłopot....
  • Steki i krafty

   Stek wołowy. Kwintesencja porządnego dania. Jeśli jesteś tak głodny, że zjadłbyś krowę z kopytami, to słuszny kawał wołowiny z pewnością będzie odpowiednim daniem. O ile oczywiście nie jesteś wegetarianinem....
  • Belgia: ser, piwo i czekolada

   Belgia to ciekawy kraj. Choć pod względem powierzchni jest niewielki, to pomieściły się na nim dwa narody: Flamandów i Walończyków. Słynie ze swej kultury kulinarnej, która jest rozmaita w...