6 nagród i wino żytnie

Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych działa już od 8 lat. I, jak sama nazwa wskazuje, przez ten czas jednoczy i wspiera piwowarów, którzy tworzą piwa w zaciszu własnej kuchni.

W tym roku Stowarzyszenie postanowiło wyróżnić osoby zasłużone dla piwowarstwa. Pierwsza edycja Nagród PSPD właśnie została rozstrzygnięta. W Mikołajki – 6 grudnia 2018 na uroczystej gali uroczyście uhonorowano zwycięzców.

Nominacje

Kandydatów było wielu, bo i konkurs został zaplanowany dość szeroko. Ideą Nagrody było wyróżnienie osób i instytucji, które mają największy oraz najbardziej pozytywny wpływ na piwowarstwo. Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach:

  1. Bloger Piwny Roku
  2. Sklep Piwowarski
  3. Wydarzenie Roku
  4. Edukator Piwa
  5. PSPDowiec Roku
  6. Człowiek Kraftu

W pierwszych trzech kategoriach zwycięzców wyłonili w głosowaniu internauci. Kolejne nagrody zostały przyznane przez Kapitułę PSPD, w której skład weszły zasłużone dla Stowarzyszenia. Dodatkowo utworzono kategorię AntySztos, czyli swoistą antynagrodę wskazującą negatywne sytuacje na rynku piwa.

fot. Piotr Halicki

Zwycięzcy

Głosowanie przez Internet cieszyło się sporym zainteresowaniem. Udział w nim wzięło niemal 4 tys. osób! Obyło się bez zaskoczeń i nagrody zostały przyznane osobom doskonale znanym i zasłużonym dla sceny piwnej w Polsce.

Podwójnym zwycięzcą okazał się Tomasz Kopyra. Nie tylko został ogłoszony Blogerem Roku, to jeszcze spotkał go drugi zaszczyt. Stowarzyszenie postanowiło wręczyć mu tytuł Honorowego Członka PSPD. To wyjątkowe wyróżnienie – dotychczas otrzymały je tylko trzy osoby.

Ryewine, czyli żytnie wino

Bardzo ciekawym wydarzeniem, towarzyszącym Gali była premiera piwa Ryewine. Spolszczając: żytniego wina – piwa tak mocnego, że swą mocą dorównuje winu. I rzeczywiście, 9,9% alkoholu (ekstrakt 25) to dość słuszna ilość jak na piwo. Recepturę piwa stworzył piwowar domowy Mariusz Bystryk. Zaś uwarzył: Browar Zamkowy w Cieszynie. Mariusz tym piwem zajął drugie miejsce w konkursie piw domowych Grand Champion PSPD, największej tego typu imprezie w Polsce.

Piwo okazało się naprawdę udane, zwłaszcza, że żyto do najłatwiejszych surowców piwowarskich nie należy. Piękne szkło uświetniło premierę, podobnie jak licznie zebrani goście i publiczność uświetnili Galę. I tak już zapewne będzie co roku, bo Stowarzyszenie chce rozwijać tą bardzo potrzebną nagrodę. Wszak osób zaangażowanych w szerzenie piwowarstwa jest całe mnóstwo.

Relacja z wydarzenia: na stronie PSPD


Kategorie
Wydarzenia

Komentarze

Wspiera nas
logo Druguego Dna

Podobne wpisy