Konkurs Viking Brewmaster Challenge 2018 rozstrzygnięty!

Druga edycja konkursu piwowarskiego organizowanego przez Viking Malt została rozstrzygnięta 8 grudnia 2018 roku. Z czterech drużyn jedna okazała się zdecydowanym faworytem.

Po godzinie 19 w warszawskim multitapie The Taps było już tłoczno. Na rozstrzygnięcie konkursu i finałową galę przybyli licznie fani piwa. Nie tylko ze stolicy.

Viking Brewmaster Challenge 2018

Impreza wzbudziła niemałe zainteresowanie, jako że w konkursie wzięło udział wiele znanych osób. Od piwowarów domowych, przez piwowarów zawodowych i blogerów. Wszyscy oni spotkali się równo trzy miesiące wcześniej w Pałacu Piotrawin, żeby uwarzyć cztery piwa. Zakładany styl: wariacja na temat grodziskiego. (relacja z warzenia tutaj)

materiały graficzne: Viking Malt

Finał

Szesnastu piwowarów, podzielonych na cztery drużyny, tak jak podczas warzenia w Piotrawinie, stawiło się w 8 grudnia w The Taps. Napięcie rosło z minuty na minutę, podgrzewane przez prowadzącego – Artura Kamińskiego z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Najpierw – testowanie piw przez publiczność. Mazowiecki Oddział PSPD nalewał piwa, a zgromadzeni swoimi głosami na kartach wskazywali faworytów. Oczywiście anonimowo. W tym czasie wyświetlony został film z warzenia – było się z czego pośmiać. Możecie go zobaczyć tutaj.

W tym czasie obrady rozpoczęło też jury. Zacne grono, złożone między innymi z sędziów piwa, pochyliło się na wariacjami na temat grodziskiego. A było nad czym, bo piwa były niezwykłe: granatowe (barwione kwiatem klitorii), zakwaszane, z lapsangiem, sokiem jabłkowym oraz niezwykle mocne (jak na grodzisza).

Zwycięzcy

Jako pierwsza została przyznana nagroda publiczności. Jak się okazało, do gustu zgromadzonym najbardziej przypadł grodzisz z wędzoną herbatą lapsang i sokiem jabłkowym. Piwo to uwarzyła drużyna biała. Wśród oklasków i ogólnej radości piwowarzy wstąpili na scenę, by odebrać nagrody. Ufundowały je doskonale znane wszystkim piwowarom – dostawca sprzętu i surowców Browamator, producent słodów Viking Malt, drożdży płynnych Fermentum Mobile i chmielu Polish Hops.

Jednak to był dopiero wstęp do prawdziwych emocji. Główna nagroda dopiero miała zostać wręczona, na co wszyscy oczekiwali w napięciu. Który z szesnastu piwowarów okazał się najlepszy? Któremu udało wygrać się z niełatwym stylem, jakim jest grodziskie?

Okazało się, że nie tylko publiczności piwo ekipy białych przypadło najbardziej do gustu. Zwyciężyła drużyna pod przewodnictwem znanego wszem i wobec Jozefika, czyli Krzysztofa Juszczaka (browar Harpagan, browar Jan Olbracht), wspomagana fachową pomocą Małgorzaty Węgierskiej (browar Warkot), Marcina Lichtarskiego (blog Browar Lichtus) oraz piszącego te słowa Przemka Iwanka (inicjatywa Piwo i Cydr, Alchemia – podcast o piwie, Kraft Magia). Z wielką przyjemnością cała czwórka wkroczyła na scenę, by odebrać nagrody, a oklaskom, okrzykom i zdjęciom nie było końca.

Także pozostali zawodnicy zostali godnie uhonorowani. Kolejne miejsca zajęły drużyny:

  • 2. miejsce – czerwona
  • 3. miejsce – szara
  • 4. miejsce – czarna

Warto wspomnieć o jeszcze jednym elemencie Finału. Imprezę od strony gastronomii wsparł Jarecki Gotuje. Jak zwykle wznosząc się na wyżyny kulinarnego kunsztu. Zaś na kranach The Taps zagościły piwa uczestników imprezy.

Co z piwem finałowym?

Po Finale został pewien niedosyt. Mianowicie wiele osób, które nie mogły być obecne na wydarzeniu, dopytywało o możliwość spróbowania zwycięskiego piwa. To będzie możliwe!

Prowodyr białej drużyny Krzysztof Juszczak zadeklarował, że piwo zostanie uwarzone w browarze rzemieślniczym. A dochód z niego zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Będziemy jeszcze o tym informować!

Pełny skład drużyn:
  • szara: Jakub Piesio (browar Maryensztadt), Magda Bergmann (PSPD), Hubert Krech (piwowar), Piotr Pszczółkowski (browar Błonie)
  • biała: Krzysztof Juszczak (browar Harpagan, browar Jan Olbracht), Małgorzata Węgierska (browar Warkot), Przemek Iwanek (inicjatywa Piwo i Cydr, Alchemia – podcast o piwie, KraftMagia), Marcin Lichtarski (blog Browar Lichtus)
  • czerwona: Darek Piecuch (browar Piwne Podziemie), Mateusz Waszczuk (browar Waszczukowe), Michał Janiak (blog Małe Piwo), Dominik Połeć (browar Green Head)
  • czarna: Tomasz Michalski (browar Brovca), Łukasz Szynkiewicz (browar Absztyfikant, wielokran Absztyfikant), Michał Stemplowski (Chmielobrody blog), Artur Kaleta (browar Dwóch Braci)


Kategorie
Wydarzenia

Komentarze

Wspiera nas
logo Druguego Dna

Podobne wpisy