kraft roku - konkurs - Kraft Magia - Drugie Dno

Konkursy piw w Polsce

Każda branża ma swoje własne konkursy. I bardzo to sobie ceni. To dobra okazja żeby pochwalić się jakością swoich produktów, porównać z konkurencją i po prostu sprawdzić się na rynku. Nie mniej ważna jest możliwość zaistnienia w mediach. Trudno o lepszą promocję w mediach, zarówno dla własnej marki, jak i całej branży.

Piwowarzy i browarnicy także ma swoje własne konkursy. W Polsce odbywa się kilka ogólnopolskich oraz mniejsze, lokalne. Organizowane są najczęściej przy okazji większych wydarzeń piwnych. Oto cztery z nich.

Chmielaki Krasnostawskie – Konsumencki Konkurs Piw

Najstarsza i chyba najbardziej rozpoznawalna w Polsce impreza kojarząca się z piwem. W Krasnymstawie od XIX wieku uprawia się chmiel. A od lat 70 wieku XX świętuje się tu dożynki chmielowe, czyli święto zbiorów. Uroczystość ta nosi nazwę Chmielaków.

Przy dożynkach od ponad trzydziestu lat organizowany jest konkurs Konsumencki Konkurs Piw. Zgodnie z zapewnieniami organizatorów konkurs jest anonimowy, a rolę jury sprawują degustatorzy, którzy sami zgłaszają się do sędziowania. Przechodzą przeszkolenie, a następnie oceniają na specjalnych arkuszach. Piwa nagradzane są w swoich kategoriach, a najlepsze z całego konkursu, czyli Grand Prix otrzymuje tytuł Królewskie Karpie.

Pierwsza edycja: 1983 r.

Organizatorzy: Urząd Miasta Krasnystaw i Krasnostawski Dom Kultury

Link: strona Chmielaków

Good Beer

Konkurs, jak sama nazwa wskazuje, nagradzający dobre piwa. Organizowany jest wspólnie z Polskim Kongresem Browarniczym, branżowym wydarzeniu skupiającym browary oraz producentów sprzętu i surowców browarniczych. Na imprezie pojawiają się przedstawiciele największych polskich browarów, ale także średniej wielkości i coraz częściej – rzemieślnicy.

Na konkursie piwa oceniają doświadczeni sędziowie, a nad wszystkim czuwa znana postać sceny piwnej, Rafał Kowalczyk. Good Beer jest organizowany od 2013 roku, lecz uprzednio nosił nazwę Golden Beer. Co ciekawe, oprócz konkursu Good Beer istnieją też bliźniacze konkursy oceniające sery oraz napoje. Jednak odbywają się one w innym terminie.

Pierwsza edycja: 2013 r.

Organizator: Bikotech sp. z o.o.

Link: strona Good Beer

Konkurs Piw Rzemieślniczych / Kraft Roku

Konkurs Piw Rzemieślniczych, w skrócie KPR odbywa się od 2007 roku. Jak sama nazwa wskazuje, skoncentrowany jest na browarach rzemieślniczych, a jego twarzą i przewodniczącym komisji sędziowskiej jest znany promotor dobrego piwa: Tomasz Kopyra. Ogłoszenie wyników zawsze jest dużym wydarzeniem, a zwycięzca otrzymuje zaszczytny tytuł Kraft Roku. Tegoroczna gala wręczenia nagród będzie odbywać się na Sympozjum Piwowarów Zawodowych, branżowej imprezie piwowarskiej.

Pierwsza edycja: 2007 r.

Organizator: Browamator

Link: strona KPR

Greater Poland

Konkurs, którego debiut przypada w tym roku. Greater Poland nawiązuje do Wielkopolski, ale jest wydarzeniem z ambicjami nie tylko ogólnopolskimi, ale także międzynarodowymi. Co więcej, jest to nie tylko konkurs piwa, ale również cydrów. Oceniać będą profesjonalni sędziowie z Polski i zagranicy. A oficjalna gala wręczenia nagród będzie miała miejsce na Poznańskich Targach Piwnych.

Pierwsza edycja: 2019 r.

Organizator: Poznańskie Targi Piwne

Link: konkurs Greater Poland

zdjęcie: KPR

Kategorie
ArtykułyRynek
2 komentarze
 • Dlaczego moje piwo nie wygrało w konkursie? – opinia – Kraftmagia
  18 października 2019 at 07:23

  […] Artykuły Konkursy piw w Polsce […]

 • Jaki sens mają konkursy – opinia – Kraftmagia
  24 listopada 2019 at 00:19

  […] października 2019 Artykuły Konkursy piw w Polsce Przemek […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy