Co sprawdziło się z prognoz na 2019?

Ostatni dzień starego roku to idealny moment na podsumowania. Jaki był ten 2019? Udany czy też nie?

Sprawdzamy, co z naszych prognoz na 2019 rok rzeczywiście się ziściło.

Prognoza 1: Popularność piwa niskoalkoholowego i bezalkoholowego

To był pewniak. Jeszcze nigdy w Polsce nie wyprodukowano takich ilości bezalkoholowego piwa. W wielu sklepach w sezonie letnim całe półki były poświęcone piwom bezalkoholowym. Duże browary mają stworzyły dedykowane lodówki pod piwo 0%. Gdy przygrzało słońce, pewne marki piw nisko i bez były wynoszone ze sklepów dosłownie kartonami.

Mniej hucznie, ale równie intensywnie nad piwami o niskim woltarzu myśleli rzemieślnicy. I trzeba przyznać, że co najmniej kilka z kraftowych piw było bardzo udanych.

Trafność prognozy: 100%

Prognoza 2: Rzemieślnicze i ciekawe piwa bezglutenowe i dla diabetyków

Niestety, nic ciekawego nie pojawiło się w tym temacie. Browary nie poszły za ciosem i nie stworzyły nowych piw „bez”. Oprócz tych bezalkoholu oczywiście. Konsumenci, którzy nie mogą spożywać glutenu albo są diabetykami – muszą nadal posiłkować się znaną klasyką, głównie z importu.

Jedynie AleBrowar pochylił się nad piwem bezglutenowym. A nadal najpopularniejszym pozostaje dobrze znany Kormoran jasny bezglutenowy. Co ciekawe, pojawiło się na rynku niemieckie piwo bezglutenowe i bezalkoholowe – jednocześnie.

Trafność prognozy: 0%

Prognoza 3: Powrót klasyki

Porter i pils coraz częściej gościły w rzemieślniczych tankach. Ale nie wszystkich. Niektóre browary postanowiły iść swoją drogą i np. seryjnie wypuszczają IPY, nie przejmując się lagerami. Trudno też stwierdzić, by na lagery i klasyczne piwa zapanował prawdziwy szał. Tak się nie stało.

Jak więc określić sprawdzalność? Połowicznie.

Trafność prognozy: 50%

Prognoza 4: Nowe chmiele

Trochę tak i trochę nie. Rzeczywiście były chmiele, które nieco na rynku namieszały. Na przykład Sabro. Niestety gwiazdka jak zabłysła, tak szybko zgasła. A najpopularniejszą parą w krafcie jest znany od lat duet: Citra i Mosaic.

Co innego okazało się być gorącym tematem: aromaty chmielu. I to jest prawdziwa rewolucja, która zmieniła polski rynek piw rzemieślniczych AD 2019.

Trafność prognozy: 35%

Prognoza 5: Puszki staną się popularne

Nie stały się. Niestety nie w polskim krafcie. Nie w 2019. Oczywiście sprawa nie jest zamknięta. Kolejne browary zamknęły piwo w aluminium. I będą powstawać nowe. Ale to kropla w morzu piwa.

Czas na puszkę jeszcze nie nadszedł. Choć chyba kiedyś jeszcze nadejdzie. W przyszłości.

Trafność prognozy: 0%

Prognoza 6: Lokalność

Sprzedaż wokół komina to mantra polskiego rzemiosła. Gdyby za każdym razem, gdy ktoś o tym wspomni wyburzać jeden komin, to w Polsce zredukowalibyśmy CO2 do zera. Niestety, chcieć to nie zawsze móc. Polacy powoli przekonują się do wspierania swojaków i picia z lokalnego browaru. A to za sprawą grzechów popełnionych przez browary większe (szerzej o przyczynach: w tym artykule).

Jednak powoli rzemieślnicy przekonują swoich sąsiadów, że fajnie mieć u siebie browar. W 2019 było dużo małych wydarzeń o lokalnym charakterze. Słynne już Annopole, Błonie, ale także Semlin, Milicz – imprez dla swojaków w tym roku było całe mnóstwo. Rośnie też sprzedaż w bliskich browarom sklepach czy pubach. Coś się zmienia – ale nadal bardzo powoli.

Trafność prognozy: 33%

Podsumowanie

Jak sprawdziły się prognozy na 2019? Różnie. Przyszłość lubi płatać niespodzianki i nie chce podporządkowywać się mądralom.

Jak widać, warto prognozy traktować z przymrużeniem oka. Zarówno nasze, jak i cudze. Co nie znaczy, że nie spróbujemy się znowu zabawić we wróżkę 😉

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Kategorie
ArtykułyRynek

Komentarze

Wspiera nas
logo Druguego Dna

Podobne wpisy

 • warszawski festiwal piwa

  Warszawski Festiwal Piwa w skrócie

  Warszawa okazała najlepszym miejscem do podróżowania w Europie w tym roku, wygrywając prestiżowy konkurs European Best Destinations. A już od dawna wiadomo, że Warszawski Festiwal Piwa to jeden z...
 • Cydr i miód nad Odrą

  1 i 2 kwietnia 2023 w samym centrum Starego Miasta we Wrocławiu, na Wyspie Słodowej w Concordia Design będzie można ponownie degustować, ale też kupić na wynos, produkty od...
 • Stołeczne Targi Rzemiosła – siła małych przedsiębiorców

  Już 10 grudnia rozpoczną się dwudniowe Stołeczne Targi Rzemiosła. To pierwsza tego typu impreza, która nie skupia się na produktach, ale na twórcach. Ma to być prawdziwe święto ludzi...
 • Piwne Ciekawostki

  Tomasz Dygowski, chodzmynapiwo.wordpress.com PIWNE CIEKAWOSTKI 1. Starożytne Piwo Pierwsze wzmianki o piwie sięgają czasów starożytnych Sumerów (4000 lat p.n.e.). Archeolodzy odkryli ich przepis na piwo orkiszowe, wyryty na glinianej...