Szklanka – przedmiot, który doceni fan piwa

Szklankę do piwa prawdziwy fan piwa – zawsze doceni. Wyjątkowe szkło nadaje wyjątkowego uroku spożywanemu piwu. Co więcej, odpowiednie szkło może podkreślić aromat i wpłynąć na przyjemność spożywania. Niezależnie więc od tego, czy ktoś jest kolekcjonerem birofiliów, czy też nie – każdy fan piwa doceni specjlaną szklankę do piwa. Jeśli więc zastanawiasz się nad prezentem – to może być dobry trop.

Szklanka do piwa – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem szklanki warto jest przyjrzeć się jej dokładnie. Jest kilka cech, które są dla szklanki bardzo istotne.

 • pojemność

Jak duża jest szklanka? Do zwykłego spożywania piwa będzie to najczęściej 0,5l. Jednak coraz częściej piwo rzemieślnicze spożywa się w mniejszych ilościach, popularniejsze więc staje się szkło 0,3l. Do degustacji często używa się jeszcze mniejszych pojemności, jak 0,2 czy 0,15 i 0,1l.

 • kształt

Tu panuje prawdziwe szaleństwo. Mnogość kształtów jest przeogromna. Są jednak podstawowe zasady, które pomogą dobrać idealne szkło do degustacji. Wiadomo, że okrągłe dno pomaga w „mieszaniu” szklanką, czyli sprzyja wydobywaniu aromatów. A zwężające się ku górze ścianki pomagają go lepiej poczuć.

 • nóżka

Szklana do piwa z nóżką zwana jest pokalem. Nie jest to element niezbędny, ale wiele osób docenia ten element. Za nóżkę można przytrzymać bez ogrzewania płynu (i wyziębiania palców), ułatwia też zakręcenie płynem wewnątrz szkła.

 • grubość szkła

Zbyt grube szkło jest mało przyjemne przy piciu oraz ciężkie. Dlatego ostatnio kufle są passe. Natomiast zbyt cienkie szkło jest delikatne i chwila nieuwagi wystarczy, by stłuc ulubioną szklankę.

 • nadruk

Ostatni, ale nie mniej ważny element. Nadruk to podziałki z pojemnością (musi być co najmniej jedna), ale przede wszystkim marki produktów. Szklanka ulubionego, poszukiwanego, cenionego browaru – to jest coś! A szkło z festiwalu to wręcz trofeum – byłem, widziałem, zdobyłem! A jeśli jeszcze przy tym to wszystko ładnie wygląda… Nadruk zdecydowanie może być najważniejszym elementem szklanki.

szklanka 12 Warszawskiego Festiwalu Piwa
Kategorie
ArtykułySensoryka
1 komentarz
 • Szklanka do piwa to coś więcej – Drugie Dno
  12 sierpnia 2020 at 22:36

  […] to prawdziwa gratka da birofilów, czyli dla osób, które zbierają piwne gadżety. Ale ładna szklanka do piwa to dobry prezent – nie tylko dla […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy