Pakiet antykryzysowy – apel producentów alkoholi

Alkohol, jako produkt przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych, podlega licznym przepisom. Choć jest produktem spożywczym, jego sprzedaż jest mocno limitowana i obwarowana licznymi zakazami.

Dramatyczna sytuacja rzemieślników

Większość osób, także producentów, rozumie potrzebę tych obostrzeń. Jednak obecna pandemia pokazuje, że być może pewne przepisy są zbyt ostre i nieżyciowe. Co może doprowadzić do problemów lub wręcz upadku wielu firm z tej branży. Zwłaszcza rzemieślników: małe, lokalne browary, rodzinne winnice czy cydrownie.

Obroty producentów mocno się zmniejszyły – przepytywani wskazują, że jest to spadek od 30 do niemal 100%. Dla wielu osób to prawdziwy dramat, bo mikrofirmy to często to jedyne źródło utrzymania. Z czego wynika tak trudna sytuacja?

Dostawa do domu

Pandemia koronawirusa mocno dotknęła branżę. Restauracje i puby są zamknięte, a to jedno z ważniejszych miejsc sprzedaży alkoholu.

Drugą sprawą jest sprzedać detaliczna. Dziś wiele osób preferuje zakupy z dostawą do domu. Niestety, brak jasnych rozporządzeń, które mówiłby o możliwości sprzedaży alkoholu na odległość, a sądy interpretują taką możliwość negatywnie. Dlatego sklepy spożywcze nie dają możliwości zakupu piwa czy wina z dostawą do domu.

Nie ma nic gorszącego, w wypiciu wina do obiadu, czy piwa do kolacji. Wielu konsumentów nie rozumie, dlaczego nie może kupić alkoholu podczas zakupów z dowozem. Nie rozumieją tego także producenci. Przecież istnieją możliwości weryfikacji wieku zarówno podczas składania, jak i odbierania zamówień (robią to np. sprzedawcy usług telefonii komórkowej).

Obostrzenia dotyczące alkoholu wydają się nie tylko niesprawiedliwie, ale i nieżyciowe, bo dziś większość handlu przenosi się do sieci. Dlaczego winiarnie czy małe browary mają na tym tracić?

Apel rzemieślników

Prawodawstwo w zakresie obrotu alkoholem reguluje ustawa ze Stanu Wojennego. Jakkolwiek brzmi to absurdalnie, taka jest prawda. Prawo ustanowione na potrzeby stanu wojny domowej w Polsce – nadal obowiązuje (więcej na ten temat tutaj).

Dlatego producenci z branży winiarskiej, cydrowiej i piwnej wspólnie wystosowali do rządzących apel „w sprawie objęcia tzw. pakietem antykryzysowym, a także przyzwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wraz z dostawą do klienta”. Wniosek został przekazany do Ministerstwa Rozwoju.

Warto mieć nadzieję, że rządzący zechcą pochylić się nad apelem producentów. Nie oczekują oni żadnych środków pieniężnych, czy ulg. Jedynie poluzowania nie przystającego do rzeczywistości prawa. Pozwoliłoby to przetrwać im trudne czasy. Dla wielu przedsiębiorców jest to kwestia być lub nie być.

Treść apelu na stronie Paragraf w Kieliszku.

Kategorie
ArtykułyRynek
1 komentarz
 • Polska jedynym krajem Europy z zakazem sprzedaży – informuje PSBR – Kraftmagia
  6 maja 2020 at 18:18

  […] Artykuły Pakiet antykryzysowy – apel producentów alkoholi […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy

  • Lista imprez i festiwali piwnych 2021 – daty

   Wreszcie można! 🙂 Stęskniłeś się za imprezami piwnymi? Poniżej znajdziesz aktualną piwnych wydarzeń na 2021 rok uszeregowanych według dat. Jeśli czegoś brakuje – daj znać! Znak zapytania przy dacie...
  • pomona konkurs domowy cydr

   Robiłeś cydr w domu? To jest konkurs dla ciebie

   Domowe alkohole to taki rodzaj przetworów, który „cieszy bardziej”. Tak, wytwarzanie piwa, wina, cydru czy nawet miodu pitnego w domu jest jak najbardziej legalne. Jedyne czego nasze prawo zakazuje,...
  • atak chmielu

   Chmiel atakuje znienacka

   Przemek Iwanek Sytuacja jest następująca: od miesięcy wszyscy ekscytują się, że krafty w sieci, tanio i dobrze! Postanowiłem sprawdzić doniesienia social-medialne i udałem się do marketu na literę Ą,...
  • pastry grodziskie piwo kraft alchemia podcast kraft magia drugie dno

   Pastry Grodziskie – jak uwarzyć

   Grodziskie nie jest bardzo popularnym stylem piwa. Niestety, niektórzy (złośliwi) porównują je do wody po parówkach. To nie pomaga. Tymczasem to prawdziwie polski styl, z którego powinniśmy być dumni!...