Co to jest New England IPA?

IPA, czyli India Pale Ale, mocno wychmielone piwo od lat święci swoją niezwykłą popularność. Nawet duże koncerny piwowarskie wypuszczają piwa w tym stylu. Tymczasem browary rzemieślnicze coraz częściej przed IPA dopisują: New England. O co chodzi z tą Nową Anglią? Czy to coś innego, niż zwykła IPA?

Nowa Anglia: parę słów o historii

Nowa Anglia znajduje się, jak łatwo zgadnąć, w Stanach Zjednoczonych. A konkretnie na północno-wschodnim koniuszku kraju. Nie jest to stan, ani żadna inna oficjalna jednostka administracyjna. Nowa Anglia obejmuje 6 stanów, od wschodu ograniczonych oceanem, a od północy granicą z Kanadą. Connecticut, Rhode Island, Massachusetts, Vermont, New Hampshire i Maine. A także części stanów Nowy York, New Jersey i Pensylwanii.

Skąd więc nazwa tego obszaru – Nowa Anglia? Główną rolę odgrywa wybrzeże stanu Massachusetts. W 1620 roku przybył tu statek Mayflower wiozący 102 emigrantów ze starej dobrej Anglii. Byli to głównie purytanie, szykanowani ze względu na swoje przekonania religijne. Koloniści w miejscu, w którym opuścili statek założyli osadę o nazwie Plymouth. Na cześć angielskiego portu Plymouth, z którego wyruszyli. W ten sposób powstała jedna z pierwszych, najważniejszych kolonii angielskich. W USA ten moment uznaje się za niezwykle ważny. Za początek, który dał podwaliny współczesnej kultury Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Po pierwszych kolonistach w Wysp nadpłynęli kolejni. Zasiedlali sąsiednie obszary, przenosząc staroangielskie zwyczaje na nowe ziemie, które ochrzcili Nową Anglią.

Vermont w Nowej Anglii

Przenosimy się do czasów współczesnych, do stanu Vermont w Nowej Anglii. Od lat działa tu szeroko poważany browar Alchemist. Od lat warzył też piwo o nazwie Heady Topper. Piwo to było bardzo mocno wychmielone na zimno, co owocowało mocnym zmętnieniem. Browar oferował je bardzo świeże; szybko serwowane zachowywało niezwykle intensywny aromat chmielowy. Niezwykła też była jego tekstura: z racji zmętnienia i licznych owocowych smaków piwo kojarzyło się wręcz z sokiem.

Piwo to było na tyle charakterystyczne, że zostało dostrzeżone. Kolejne browary warzyły piwa zbliżone do Heady Toppera. A ten rodzaj piwa zaczął być postrzegany jako coś odrębnego: kolejna wariacja stylu IPA. Nazwana z racji korzeni New England lub Vermont IPA. Zaś protoplasta stylu, Heady Topper nadal jest warzony w Alchemiście i w 2018 roku znalazł się w liście najlepszych 50 piw portalu Rate Beer.

Jak smakuje New England IPA?

Kilka cech wyróżnia New Englanda spośród innych piw w stylu IPA:

 • bardzo wysoki aromat i smak chmielu amerykańskiego: owoców tropikalnych, cytrusów
 • przeważnie niska goryczka
 • wyraźne zmętnienie
 • gładka, soczysta, wręcz „soczkowa” konsystencja

Co różni New England od klasycznej IPY? Przeważnie nie ma wysokiej goryczki, a jego finisz może wręcz wydawać się słodkawy. Ma też zupełnie odmienną konsystencję i wygląd; standardowe IPY przeważnie są dość przejrzyste lub jedynie lekko opalizujące, a ich konsystencja przypomina dobrze znane piwa. New England jest też zdecydowanie bardziej nachmielony na aromat, niż podstawowa IPA.

Jedno pozostaje niezmienne. Każda IPA powinna bardzo pijalna.

Przeczytaj też: Czemu moja IPA jest taka mętna?

zdjęcie: Tim Savage, Pexels

Kategorie
ArtykułyStyle piwa
1 komentarz
 • Czemu moja IPA jest taka mętna? – Kraftmagia
  30 grudnia 2018 at 01:07

  […] Artykuły Co to jest New England IPA? […]

 • Komentarze

  Podobne wpisy

  • Lista imprez i festiwali piwnych 2020 – miasta

   Prezentujemy aktualną listę piwnych wydarzeń na 2020 rok uszeregowanych według miast. Sprawdź także listę uszeregowaną według dat. 17 marca 2020 r. Dzień Świętego Patryka Annopole 26-27 czerwca 2020 r....
  • Lista imprez i festiwali piwnych 2020 – daty

   Szukasz piwnej imprezy? Chcesz sprawdzić datę festiwalu? Poniżej znajdziesz aktualną piwnych wydarzeń na 2020 rok uszeregowanych według dat. Sprawdź także listę podzieloną według miast. Jeśli czegoś brakuje – daj...
  • Szklanka – przedmiot, który doceni fan piwa

   Szklankę do piwa prawdziwy fan piwa – zawsze doceni. Wyjątkowe szkło nadaje wyjątkowego uroku spożywanemu piwu. Co więcej, odpowiednie szkło może podkreślić aromat i wpłynąć na przyjemność spożywania. Niezależnie...
  • Wszystkie aromaty chmielu

   Tytuł jest oczywiście nieco na wyrost – trudno bowiem zrobić zestawienie wszystkich możliwych aromatów chmielu. Bowiem odmian przybywa, a inne warunki uprawy mogą zaowocować zupełnie odmiennym aromatem. Przyjrzyjmy się...