Cydr i miód nad Odrą

1 i 2 kwietnia 2023 w samym centrum Starego Miasta we Wrocławiu, na Wyspie Słodowej w Concordia Design będzie można ponownie degustować, ale też kupić na wynos, produkty od najciekawszych cydrowni i miodosytni polskich podczas wydarzenia „Cydr i miód nad Odrą„. Wstęp wolny.

Co łączy ze sobą cydr i miód pitny?

To samo, co łączy ze sobą również wino i piwo – są to produkty fermentacji alkoholowej. Fermentacja to naturalny proces, nie lubi być poganiana, a przecież czas to pieniądz. Dlatego produkcje wielkoskalowe są siłą rzeczy naznaczone koniecznością ingerencji w proces w celu jego przyśpieszenia, ale także uczynienia go bardziej przewidywalnym, bardziej zgodnym z oczekiwaniami ogólnie pojętego konsumenta.

Na szczęście dla bardziej wymagających degustatorów istnieją też producenci, którym bardziej zależy na jakości produktu niż na czasie. Produkcja miodu pitnego to już nie miesiąc, jak w przypadku klasycznego piwa jasnego (tego rzemieślniczego, koncernowe powstają w kilka dni), ale pół roku, rok, a w przypadku mocniejszych okazów nawet dłużej.

Cydr z kolei to, podobnie jak wino, branża uzależniona od pory roku

Zbiór jabłek odbywa się jesienią i wtedy rusza produkcja.

Oczywiście to wszystko w wielkim skrócie, a tematy są to naprawdę interesujące! Na szczęście producenci cydru i miodu pitnego zaczęli pojawiać się na różnych festiwalach, a ponieważ to z reguły niewielkie firmy, niejednokrotnie można pogawędzić z właścicielami, którzy chętnie opowiadają o swoich doświadczeniach.

W zeszłym roku we Wrocławiu po raz pierwszy odbyła się impreza przeznaczona właśnie dla tych rzemieślników, na której obecne były cydrownie: Cydr Tradycyjny z Trzebnicy, Cydr Smykan, Cydr Podlaski, Cydr Pełnia, Cydr Chyliczki, Cydr Ignaców, Miodosytnia Augustowska, Dziki Miód, Miodosytnia Vilkus, Miodosytnia Apis, Miodosytnia The Big Fellow, Miodosytnia Skarb Templariuszy. Zapraszamy na kolejne wydarzenie: Cydr i Miód nad Odrą!

Kategorie
ArtykułyWydarzenia

Komentarze

Wspiera nas
logo Druguego Dna

Podobne wpisy