bardge odznaka untappd Warszawski Festiwal Piwa

E-odznaka za degustację, czyli witamy na Warszawskim Festiwalu Piwa

Mirek Kołodziejczak

Globalny serwis oceny piwa i Warszawski Festiwal Piwa najważniejszy festiwal piwa rzemieślniczego w Europie Środkowo-Wschodniej po raz drugi łączą siły. W nagrodę za degustację festiwalowego trunku użytkownicy serwisu otrzymują specjalną wirtualną nagrodę: elektronicznego badge’a. A do wyboru jest dobrze ponad 1200 piw.

Untappd i Warszawski Festiwal Piwa to dwie marki, których polskich fanom piwa rzemieślniczego, zwanego w piwnym świecie kraftem, nie trzeba przedstawiać. Pierwsza z nich to powołany pod koniec 2010 r. do życia serwis oceny piwa. Na przestrzeni dekady stał się specjalistycznym medium społecznościowego, gromadzącym miłośników piwa. Druga zaś to jedna z najważniejszych imprez piwnych w naszej części świata. Rok rocznie na dwie edycje festiwalu – wiosenną i jesienną – ściąga łącznie bez mała 30 tys. gości, wśród nich obcokrajowcy z każdego kontynentu, których z każdą edycją jest coraz więcej.

Ponad tysiąc piw na Warszawski Festiwal Piwa

Warszawski Festiwal Piwa, co pamiętają nieliczni, swoje początki w 2014 r. miał na warszawskim Mordorze. Po pilotażowej, próbnej edycji, której sukces przeszedł oczekiwania organizatorów, festiwal przeniósł się do Strefy VIP na Stadionie Legii Warszawa. W marcu 2022 r., tuż przed 13. edycją WFP, organizatorzy festiwalu po raz pierwszy połączyli siły z amerykańskim serwisem ocenowym. Było to pierwsze takie partnerstwo w regionie i w kraju – i nadal jedyne.

Tę niespodziankę, ogłoszoną tryumfalnie w festiwalowych social media, bywalcy festiwalu przyjęli z zaskoczeniem i zadowoleniem. Na dzień przed otwarciem bram każde festiwalowe stoisko zostało opatrzone naklejkami z kodem QR, który po zeskanowani odsyłał do profilu Warszawskiego Festiwalu Piwa na Untappd. Tam zaś można było znaleźć wszystkie piwa, które lały się z kranów na stołecznym stadionie, jak i które organizatorzy trzymali w lodówkach (lub pod ladą).

A jest z czego wybierać. Na jesiennej edycji ’22 do wyboru będzie łącznie ok. 1200 piw z 62 browarów, zarówno polskich, których jest oczywiście większość, jak i zagranicznych gwiazd, takich jak Pohjala, Schlenkerla czy Lindemans. Na stadionie nie brakuje również rodzimych gwiazd piwnesu i rok rocznie festiwalowicze mogą skosztować nowości i klasyki od takich tuzów polskiego kraftu jak AleBrowar, Pinta, Palatum czy Trzech Kumpli. Niemniej celem festiwalu nie jest promowanie dużych browarów i odwiedzający Legię mogą zapoznać się także z ofertą tych najmniejszych, nie mniej odważnych w swoich eksperymentach: Wagabunda, Magic Road, Nook, Cztery Ściany i wielu innych.

Badge? A cóż to?

O tym, że człowiek jest istotą, która lubi kolekcjonować, nie trzeba przekonywać. Modne niegdyś było zbieranie odznak i pieczątek harcerskich lub PTTK. W świecie piwa znajdzie się niejeden kolekcjoner etykiet, kapsli czy podkładek, tzw. wafli. Sportowcy-amatorzy zbierają medale, a fanatycy górskich wędrówek kolekcjonują szczyty Korony Gór Polskich i nie tylko. Kolekcjonować można również piwa i jeden z polskich bloggerów ma na swoim koncie – w serwisie Untappd, a jakże – oceny ponad 18.000 różnych piw! Bo Untappd dla tzw. beergeeków jest niczym klaser dla fanatyków filatelistyki. Szukamy piwa, logujemy spożycie, oceniamy na 5-stopniowej skali, oznaczamy miejsce spożycia i zakupu oraz sposób podania. Jednocześnie podglądamy, co skosztowali nasi znajomi, wznosząc z nimi jednym kliknięciem toast w postaci wirtualnego stuknięcia się szkłem.

badge (odznaka) na 14 Warszawski Festiwal Piwa

W tym miejscu trzeba podkreślić, że partnerstwo Warszawskiego Festiwalu Piwa i Untappd nie ogranicza się li tylko do kodu QR. Użytkownicy serwisu, którzy zrobią check-in na festiwalu bądź oznaczą piwo jako „zakupione na WFP” otrzymują specjalną wirtualną odznakę, zwaną z angielskiego badge’em. Warunek jest jeden: pięć różnych piw to jeden poziom, a takich poziomów wtajemniczenia jest 100. Co więcej, jest to drugi polski badge na Untappd, bo już w 2014 r. użytkownicy serwisu mieli do dyspozycji odznakę za degustacje polskich piw – nawiązującą do Formuły 1 Pole Position.

Untappd wspiera browarnicze rzemiosło

Grupka osób przy stoliku, kilkanaście małych porcji piwa, tzw. tasterków, wspólna degustacja i ocenianie niczym na profesjonalnym konkursie przestały dziwić. Choć jeden z polskich adeptów piwowarstwa ukuł określenie chlalności piwa, co inni żartobliwie zwą sesyjnością, chlanie na Warszawskim Festiwalu Piwa jest rzadkością. Oprócz masterclassów, spotkań z browarami, szkoleń oceny sensorycznej i paneli skupiających się na wybranych stylach piwa coraz częściej można spotkać grupki, które we własnym gronie sędziują, żywo ze sobą rozprawiając o zaletach poszczególnych piw.

Oeny wystawiane przez coraz większe rzesze polskich użytkowników Untappd, nie pozostają bez znaczenia. Dla browarów to okazja do otrzymania opinii od konsumentów, szansa na szlifowanie rzemiosła i zmierzenie się z innymi w niezwykle konkurencyjnym środowisku. Oceny przekładają się, rzecz jasna, także na późniejszą sprzedaż poszczególnych piw do sklepów specjalistycznych, barów i restauracji. Ponadto stanowią potwierdzenie (bądź zaprzeczenie) mód i trendów, dając namiastkę prognozy popytu na konkretne style i odmiany.

Choć zdarza się, że ktoś zdecyduje się iść pod prąd i przywozi altbier, wędzonego koźlaka lub borówkowe gose z masłem orzechowym. Nie szkodzi – te piwa również znajdą swoich wielbicieli. Z tym że to dosyć ryzykowne zagranie i trzeba się liczyć z konsternacją piwnego ludu. A najwyżej ocenione? Te trafią do specjalnego festiwalowego boxa, który Warszawski Festiwal Piwa i Wolny Kraft przygotują z weteranami browarniczych eksperymentów Funky Fluid.

A zatem telefony w dłoń, ściągamy apkę Untappd i oceniamy. Najbliższa, 14 edycja WFP już za rogiem!


⏰ 13-15 października 2022
🗺️ stadion Legii, ul. Łazienkowska 3, Warszawa
💳 bilety znajdziesz tutaj

Kategorie
ArtykułyWydarzenia
1 komentarz
 • Stołeczne Targi Rzemiosła – siła małych przedsiębiorców
  1 listopada 2022 at 19:30

  […] października 2022 Artykuły E-odznaka za degustację, czyli witamy na Warszawskim Festiwalu Piwa […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy

  • warszawski festiwal piwa

   Warszawski Festiwal Piwa w skrócie

   Warszawa okazała najlepszym miejscem do podróżowania w Europie w tym roku, wygrywając prestiżowy konkurs European Best Destinations. A już od dawna wiadomo, że Warszawski Festiwal Piwa to jeden z...
  • Cydr i miód nad Odrą

   1 i 2 kwietnia 2023 w samym centrum Starego Miasta we Wrocławiu, na Wyspie Słodowej w Concordia Design będzie można ponownie degustować, ale też kupić na wynos, produkty od...
  • Stołeczne Targi Rzemiosła – siła małych przedsiębiorców

   Już 10 grudnia rozpoczną się dwudniowe Stołeczne Targi Rzemiosła. To pierwsza tego typu impreza, która nie skupia się na produktach, ale na twórcach. Ma to być prawdziwe święto ludzi...
  • Piwne Ciekawostki

   Tomasz Dygowski, chodzmynapiwo.wordpress.com PIWNE CIEKAWOSTKI 1. Starożytne Piwo Pierwsze wzmianki o piwie sięgają czasów starożytnych Sumerów (4000 lat p.n.e.). Archeolodzy odkryli ich przepis na piwo orkiszowe, wyryty na glinianej...