owoce, piwo z owocami, kraft, pastry sour

Owoce to nie trend, to prawdziwa inwazja smaku

Owocowe piwa mają się doskonale. I to w całym piwnym spektrum. Od masowo dystrybuowanych radlerów z dużych browarów, aż po szalone pastry soury z kraftowych mikrobrowarów. Owoce mają się mocno, piwa z ich dodatkami nikogo już nie dziwią. I nic nie zapowiada zmiany – wręcz przeciwnie, można się spodziewać jeszcze więcej owocowych dobroci.

Mango i truskawka

Jakie owoce są najbardziej popularne? Zeszły rok niewątpliwie wygrało mango. Ten owoc zdominował nie tylko piwa kraftowe, ale także inne produkty spożywcze. Z mango są jogurty, sosy, napoje bezalkoholowe, desery i można by tak wymieniać w nieskończoność. Do prawdziwych ciekawostek należy na przykład ocet z mango. Jedyne instytucja, która straciła na mango, to Telezakupy Mango, które spadły w tym roku z anteny. Żegnaj Kosmodisku, do widzenia, Pajączku. Klaudiusz Ševković nie lubi tego.

Tropikalne owoce dominowały i nadal mają się dobrze. Doskonale z mango łączy się kwaśna marakuja, zwana również passiflorą. Wiele piw miało także dodatek cytrusów, czasem egzotycznych jak calamansi (po polsku: kalamondin).

Co ciekawe, jak zdradził Kacper Groń z niezawodnej Piwnej Zwrotnicy, wszystko wskazuje na to, że krajowe owoce w tym roku dorównają pod względem liczby użycia tym tropikalnym. Maliny, wiśnia, porzeczka, rabarbar zyskują na popularności i poszerzają paletę piwno-owocowych smaków.

Czy traci na tym chmiel? Ależ skądże

Piwa mocno chmielone w ostatnio mocno ewoluowały. Dziś standardem jest DDH czy też Hazy IPA (właściwie trudno dziś spierać się o różnicę pomiędzy tymi dwoma). IPA A.D. 2020 jest mętne, bardzo obficie nachmielone na aromat, raczej słodkie, niż gorzkie. Gorycz jest w odwrocie.

Co to ma jednak do inwazji owoców? Otóż coraz częściej mocno chmielone piwa zaczynają nawiązywać do piw owocowych. Oczywiście, nie należy tego traktować dosłownie, IPA jest IPĄ, chmiel chmielem, a owoc owocem. Jednakże kilka niuansów zaczyna składać się w pewien schemat.

Owocowa IPA bez owoców

Mętność, soczkowość, gładkość, tekstura soku owocowego – tak od kilku lat próbuje się opisywać teksturę New England, piw z których czerpią współczesne IPY. Rzeczywiście, dodatek płatków i mocne wychmielenie często oddają takie wrażenie w piwie.

Druga sprawa to rodzaj używanych chmieli. Dawno minęły czasy „gorzkiej pestkowej goryczki przywodzącej na myśl grejpfruta” – czyli wrażeń, których niegdyś można było spodziewać się po IPAch. Dziś coraz częściej używa się chmieli, które mają profil owoców tropikalnych. Sabro, Equanot, El Dorado, Nelson – w tych odmianach mało jest nut cytrusowo-żywicznych, które były pożądane jeszcze kilka lat temu. Obecnie piwowarzy wolą eksponować owocową naturę chmieli.

Kolejnym elementem, który zawsze wiąże się z owocami jest słodycz, której dostarczają nowoczesne IPY (o gorczyce oczywiście nie mówimy, jest passe). Jeśli dodać to tego wysoką zawartość brzoskwiniowo-morelowych estrów, produkowaną przez pożądane obecnie do IPA drożdże…

To otrzymamy piwo, które ma teksturę soczku, pachnie jak owoce tropikalne i jest słodkie. Czy to przypadek?

Ależ skądże. Niech żyją owoce. Tylko Mango24 żal.

Kategorie
ArtykułyRynek

Komentarze

Podobne wpisy

 • Kogo obchodzi kraft

  Przemek Iwanek Jepiwka – tak nazywa się nie do końca poważna grupa na Facebooku. Treści, które na niej się pojawiają są czasem prześmiewcze, a czasem poważne. Ale zawsze dotyczą...
 • Piwne firmy pożyczkowe (odsetki 0%)

  Przemek Iwanek Drogi Czytelniku! Jeśli skusił Cię ten klikbajtowy tytuł, to cieszę się, bo złapałem Cię na haczyk. Dodatkowo zachodzi prawdopodobieństwo, że skoro tu wdepnąłeś, to sam chcesz otworzyć...
 • drugie dno puszka

  Puszka zostanie z nami na dłużej

  Przemek Iwanek Stało się. Puszka zaistniała, okrzepła i ma ochotę zostać z nami na dłużej. To co jeszcze rok temu nie było przesądzone, dziś staje się faktem. Puszkuj, nie...
 • piwo kraft koronawirus covid

  Piwo rzemieślnicze na minusie – przez koronawirusa

  Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych opublikowało infografikę, która obrazuje wyniki finansowe w ostatnich miesiącach. Jak się okazuje, w okresie od marca do maja nastąpił spadek o 35,4% w porównaniu do...