Załóż sad cydrowy i otwórz cydrownię restauracyjną

Zakończyła się II Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych. Jak przystało na rok 2020 – obyła się online.

Co słychać w cydrze rzemieślniczym

A słychać całkiem ciekawe rzeczy. W pierwszej rozmowie Maciej Nowicki (redaktor Winicjatywy i Fermentu. Pisma o winie) z pełnym przekonaniem twierdził, że rynek produktów jakościowych, rzemieślniczych rośnie. I to rośnie w szybkim tempie. Zarówno jeżeli chodzi o polskie wina, piwa rzemieślnicze, czy wszelkie inne produkty spożywcze. Trend jest wyraźnie zauważalny i dobrze wróży cydrom rzemieślniczym.

Kolejne tematy Konferencji dotyczyły tematów niezwykle istotnych z punktu widzenia producentów: marketingu, promocji i sprzedaży. Jurek Gibadło, dyrektor marketingu w Brokreacji, bloger Jerry Brewery zaprezentował, jak należy podejść do budowania marki i jej identyfikacji. Radosław Froń (Prawo Alkoholowe, Paragraf w Kieliszku) podjął temat legalności promocji cydru. Warto znać obowiązujące przepisy prawne, bo produkty alkoholowe podlegają specjalnym obostrzeniom w tej dziedzinie.

O sprzedaży, a właściwie zakupie alkoholi mówiła Kamila Dzierżawska, head sommelier w Baron The Family. Czym kieruje się osoba, która zamawia alkohole do restauracji z górnej półki? Można się tego dowiedzieć z rozmowy z Kamilą.

Zasadź sad cydrowy

Całość Konferencji została zarejestrowana. I można ją odtworzyć w dowolnym momencie, bo filmy są dostępne na YouTube. Warto tam zajrzeć, bo czają się tam prawdziwe perełki.

Takie jak rozmowa z Kamilą Jankowską, ekspertką sadownictwa w firmie Jankowski & Syn. Temat zakładania i pielęgnowania sadu cydrowego wzbudził największe zainteresowanie uczestników. Sad cydrowy, czyli taki z którego jabłka będą przeznaczone na produkcję jabłecznika. Kamila szczegółowo wyjaśniała różnice w prowadzeniu drzew, odmianach jabłek i opieki nad nimi. Co ciekawe, taki sad można również prowadzić w reżimie ekologicznym, przy mniejszym zaangażowaniu technologicznym, a większym naturalnych sił przyrody.

Przedostatnim punktem Konferencji było spotkanie z cydrownią Tabun. A właściwie cydrownią, restauracją i pensjonatem w jednym. Agata i Michał Ponikowscy, właściciele Tabuna na luzie opowiadali o swoim biznesie. Czy są zadowoleni z koncepcji? Zdecydowanie tak. W ich przypadku połączenie restauracji i cydrowni to był strzał w dziesiątkę. O czym świadczy np. kompletnie wyczyszczony magazyn – sprzedali już wszystkie cydry, które wyprodukowali w zeszłym roku.

Cydrowa osobistość: Bill Bradshaw

Wisienką na torcie Konferencji był wywiad z Billem Bradshawem. Brytyjski autor „World’s best cider” to nie tylko znana postać w świecie cydrów rzemieślniczych, ale i prawdziwy znawca tematu. Człowiek, który objechał świat dookoła w poszukiwaniu najlepszych cydrów opowiedział Maciejowi Świetlikowi (Winicjatywa) o tym, czym według niego jest doskonały cydr. Nie zabrakło w nim odniesień do Polski. Warto dodać, że wywiad był możliwy dzięki Tomaszowi Porowskiemu (Cydr Ignaców) i Ricie Krawczyk (Cider From Poland).

Więcej informacji o II Konferencji Producentów Cydrów Rzmieślniczych: na fanpagu strony Konferencji.

Wszystkie filmy zostały zarejestrowane i dostępne są na platformie YouTube.

Kategorie
ArtykułyWydarzenia

Komentarze

Wspiera nas
logo Druguego Dna

Podobne wpisy

  • gastrofaza zlot foodtrucków najlepsze w polsce wfp

    Gastrofaza, czyli Zlot Foodtrucków 1 Ligi

    Już 21 marca na całe trzy dni przestrzeń przed wejściem na trybunę zachodnią stadionu Legii zmieni się w … parking.  Spokojnie! To temat bardziej dla głodomorów niż aktywistów miejskich,...
  • pies ratownik piwo wfp warszawski festiwal piwa

    Co psy ratownicy mają wspólnego z piwem?

    Zwierzęta towarzyszą nam na co dzień. Czy mieszkamy na wsi, czy w mieście. Nawet jeżeli nie mamy w domu własnego pupila, to choćby przechodząc chodnikiem możemy natknąć się na...
  • warszawski festiwal piwa

    Warszawski Festiwal Piwa w skrócie

    Warszawa okazała najlepszym miejscem do podróżowania w Europie w tym roku, wygrywając prestiżowy konkurs European Best Destinations. A już od dawna wiadomo, że Warszawski Festiwal Piwa to jeden z...
  • Cydr i miód nad Odrą

    1 i 2 kwietnia 2023 w samym centrum Starego Miasta we Wrocławiu, na Wyspie Słodowej w Concordia Design będzie można ponownie degustować, ale też kupić na wynos, produkty od...