Szklanka – przedmiot, który doceni fan piwa

Szklankę do piwa prawdziwy fan piwa – zawsze doceni. Wyjątkowe szkło nadaje wyjątkowego uroku spożywanemu piwu. Co więcej, odpowiednie szkło może podkreślić aromat i wpłynąć na przyjemność spożywania. Niezależnie więc od tego, czy ktoś jest kolekcjonerem birofiliów, czy też nie – każdy fan piwa doceni specjlaną szklankę do piwa. Jeśli więc zastanawiasz się nad prezentem – to może być dobry trop.

Szklanka do piwa – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem szklanki warto jest przyjrzeć się jej dokładnie. Jest kilka cech, które są dla szklanki bardzo istotne.

 • pojemność

Jak duża jest szklanka? Do zwykłego spożywania piwa będzie to najczęściej 0,5l. Jednak coraz częściej piwo rzemieślnicze spożywa się w mniejszych ilościach, popularniejsze więc staje się szkło 0,3l. Do degustacji często używa się jeszcze mniejszych pojemności, jak 0,2 czy 0,15 i 0,1l.

 • kształt

Tu panuje prawdziwe szaleństwo. Mnogość kształtów jest przeogromna. Są jednak podstawowe zasady, które pomogą dobrać idealne szkło do degustacji. Wiadomo, że okrągłe dno pomaga w „mieszaniu” szklanką, czyli sprzyja wydobywaniu aromatów. A zwężające się ku górze ścianki pomagają go lepiej poczuć.

 • nóżka

Szklana do piwa z nóżką zwana jest pokalem. Nie jest to element niezbędny, ale wiele osób docenia ten element. Za nóżkę można przytrzymać bez ogrzewania płynu (i wyziębiania palców), ułatwia też zakręcenie płynem wewnątrz szkła.

 • grubość szkła

Zbyt grube szkło jest mało przyjemne przy piciu oraz ciężkie. Dlatego ostatnio kufle są passe. Natomiast zbyt cienkie szkło jest delikatne i chwila nieuwagi wystarczy, by stłuc ulubioną szklankę.

 • nadruk

Ostatni, ale nie mniej ważny element. Nadruk to podziałki z pojemnością (musi być co najmniej jedna), ale przede wszystkim marki produktów. Szklanka ulubionego, poszukiwanego, cenionego browaru – to jest coś! A szkło z festiwalu to wręcz trofeum – byłem, widziałem, zdobyłem! A jeśli jeszcze przy tym to wszystko ładnie wygląda… Nadruk zdecydowanie może być najważniejszym elementem szklanki.

szklanka 12 Warszawskiego Festiwalu Piwa
Kategorie
ArtykułySensoryka

Komentarze

Podobne wpisy

 • wspieramy polski kraft 2 dno drugie dno pub bar

  #WspieramyPolskiKraft

  Nie ma osoby w Polsce, która by nie doświadczyła uciążliwości związanych z pandemią koronawirusa. Siedzenie w domu, zdalna praca, a i rozrywek mniej. Nie można się spotykać ze znajomymi,...
 • Zmiany dat festiwali piwa w marcu i kwietniu 2020

  W związku z pandemią wirusa w Polsce wprowadzono zakaz przeprowadzania imprez. Oto aktualizacja zmian dat festiwali piwa, które miały się odbyć marcu i kwietniu 2020 roku. Imprezy zaplanowane maj...
 • Lista imprez i festiwali piwnych 2020 – miasta

  Prezentujemy aktualną listę piwnych wydarzeń na 2020 rok uszeregowanych według miast. Sprawdź także listę uszeregowaną według dat. 17 marca 2020 r. Dzień Świętego Patryka Annopole 26-27 czerwca 2020 r....
 • Lista imprez i festiwali piwnych 2020 – daty

  Szukasz piwnej imprezy? Chcesz sprawdzić datę festiwalu? Poniżej znajdziesz aktualną piwnych wydarzeń na 2020 rok uszeregowanych według dat. Sprawdź także listę podzieloną według miast. Jeśli czegoś brakuje – daj...