Piwo charytatywnie

Premiera charytatywnego piwa Old Ale

Wieczorem 1 grudnia 2018 zadebiutuje piwo Old Ale z browaru Przystanek Tleń. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że część dochodu z tego piwa będzie przekazana na pomoc dzieciom z zespołem FAS. To nie jedyna taka charytatywna akcja w Polsce. Okazuje się, że wspierać bliźnich można nawet kupując piwo.

 

Premiera Old Ale

BeerOffChallenge to akcja, której celem jest pomoc potrzebującym. Stoją za nią fani piwa. Przez rok działalności zebrali kilkadziesiąt tysięcy złotych, które trafiły na konto FASoli. To fundacja, która niesie pomoc dzieciom dotkniętym alkoholowym zespołem płodowym, czyli FAS.

Do akcji przyłączył się browar Przystanek Tleń, który uwarzył specjalne piwo. Old Ale Red Wine Barrel Aged, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to piwo w starym angielskim stylu leżakowane w beczkach bo winie Pommard. Autorem receptury jest Mateusz Czarnecki. Do akcji przyłączyło się 11 pubów z 10 miast. W sobotę 1 stycznia poleje się w nich premierowo Old Ale, a kilka złotych z każdego sprzedanego piwa trafi do fundacji FASola.

Puby, które biorą udział w akcji:

 • Bydgoszcz – Prolog9
 • Gdynia – Morze Piwa
 • Gliwice – Dobry Zbeer
 • Katowice – Absurdalna
 • Kraków – Craftownia
 • Lublin – Just Crafted
 • Poznań – Piwna Stopa
 • Szczecin – The Office
 • Warszawa – Craft Beer Muranów
 • Wrocław – Craftova, Szynkarnia

 

Krafty Kontra FAS

Premiera piwa z Tlenia to nie jedyne wydarzenie pomagające fundacji FASola. Dzieci z zespołem alkoholowym wspierała także akcja Krafty Kontra FAS. 9 września, w Światowy Dzień Świadomości FAS w wielu miastach Polski odbyły się liczne wydarzenia, które miały na celu nagłośnić problem i zbierać fundusze dla potrzebujących dzieci. Także Warszawskie Bitwy Piwne dołączyły do akcji poprzez cyklicznie organizowane zbiórki funduszy.

Akcję wspierali blogerzy, którzy głośno mówili o niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem nawet minimalnej ilości alkoholu w ciąży. Byli to m.in. Michał Zaborowski, autor Chmielokracji, czy Michał Sułkowski z blogu Kilka Słów o Piwie. Także Kraft Magia dołączyła się do tej akcji. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania wywiadu o FAS.

 

Kufelki na Kundelki

Fani piwa mają także wielkie serce dla czworonożnych przyjaciół. Akcja Kufelki na Kundelki wspiera fundację niosącą pomoc zwierzakom. Działają od 2015 roku i zebrali już całkiem pokaźną kwotę.

Jak to robią? Oczywiście poprzez picie piwa. Browary warzą piwo, które sprzedawane jest w pubach. A zarówno producent jak i sprzedawca zrzekają się swojego zarobku na rzecz zwierząt. Akcja cieszyła się do tej pory całkiem sporym powodzeniem, włączały się w nią liczne browary, puby i blogerzy. Czekamy na kolejną edycję!

 

Piwowarzy Charytatywnie

Skoro warzy się piwo w domu i nie można go sprzedawać, to może da się nim chociaż pomóc. Z takiego założenia wyszli krakowianie tworząc akcję Piwowarzy Charytatywnie. Założenie było bardzo proste: warzą specjalne piwo, którym częstują ludzi w pubie. Poczęstowani w ramach podziękowania wpłacają pieniądze na zbiórkę pieniędzy, które następnie trafiają do potrzebujących dzieci z jednego z domów dziecka.

Akcja cieszyła się powodzeniem i była powtarzana w Krakowie kilkukrotnie.

 

Urodziny browaru Maryensztadt

Browar Maryensztadt postanowił świętować swoje urodziny inaczej niż wszyscy. A mianowicie w swoim warszawskim lokalu zorganizował charytatywne przyjęcie. Aby się na nie dostać, trzeba było wylicytować je na aukcji, z której dochód trafił do fundacji Odzyskaj Radość.

Kolacja była niezwykła także z jeszcze innego powodu: do przyrządzenia jej zostały zaproszone znane twarze piwnej sceny. Między innymi Michał Kopik z blogu Piwny Garaż, czy Kamil Kowal ze Smaków Piwa. 6 drużyn złożonych z piwnych celebrytów ugotowało 6 dań, które zostały spożyte przez zwycięzców aukcji.

 

Palatum i Jarecki Gotuje na WOŚP

Także z gotowaniem, a raczej konsumpcją dań związana była charytatywna inicjatywa browaru Palatum i Jarecki Gotuje. Właściciele małego, rodzinnego browaru od kilku lat organizują spotkanie w browarze, które można wylicytować na aukcji w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co mieści się w pakiecie? W styczniu 2018 roku było to zwiedzanie browaru, wykład na temat historii piwowarstwa oraz krótkie szkolenie sensoryczne. A na deser: foodpairng, czyli kolacja łącząca dania z piwem, serwowana przez Jarka, czyli Jarecki Gotuje. Zapewne podobne spotkanie będzie można wylicytować na początku przyszłego roku.

 

Takich akcji w całej Polsce jest na pewno dużo więcej. Każda z nich, nawet najmniejsza ma sens. Okazuje się, że piwo może być czymś więcej, niż napojem uprzyjemniającym wieczór. Zaczyna nabierać głębszej wartości. A i smakuje lepiej. Można się o tym przekonać wpadając do pubu na Old Ale z Przystanku Tleń. Lub na inną charytatywną akcję związaną z piwem.

 

 

Kategorie
Wydarzenia
1 komentarz
 • Piwo, które pomaga – Kraftmagia
  9 lipca 2019 at 13:34

  […] pomocy bliźnim nie jest obca fanom piwa (więcej w artykule: Piwo charytatywnie). Także Piwny Klub i Lotne Festiwale Piwa postanowiły dołączyć do zacnego grona osób, które […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy