piwo rzemieślnicze Drugie Dno

Piwo rzemieślnicze jest dla każdego!

Niektórzy omijają piwo rzemieślnicze. Nie wybierają go podczas zakupów. Zapytani dlaczego, zazwyczaj odpowiedzą, że szukają „zwykłego piwa”, a kraft nie jest dla nich. Czy aby jest to prawda? Czy kraft nie jest dla wszystkich? A może to po prostu niechęć do nieznanego.

Spróbujmy wyjaśnić kilka nieporozumień, które ciągną się za piwem rzemieślniczym.

Piwo rzemieślnicze nie jest dla snobów

To nie prawda, że piwo rzemieślnicze piją tylko beergeecy, zakręceni na tym punkcie, którzy niczego więcej na świecie nie widzą. Owszem, jest wiele osób, których kraft totalnie wkręcił. Mnóstwo ludzi pokochało piwo rzemieślnicze za to, że jest ciekawe, kolorowe, oferuje mnóstwo doznań. I wiele można się przy nim nauczyć.

Tak więc siorbanie z małych kieliszków czy wymiana spostrzeżeń dotyczących smaku i zapachu – to niekoniecznie objaw snobizmu. Wiele osób rozwija swoją pasję poprzez poznawanie sensoryki, rozmowę o piwie, czy opisywanie go w sieci. Panele, na których degustuje się niewielkie ilości to świetna okazja, żeby poznać nowe browary, często drogie i niedostępne. To co jednym wydaje się snobizmem – czasem jest frajdą dla innych. Nie warto więc oceniać z góry.

Z pewnością nie każdy, kto siorbie z malutkiego kieliszka i opowiada namiętnie o piwie jest snobem. Piwo rzemieślnicze równie dobrze można po prostu wypić, bez żadnych ceregieli.

Czy aby na pewno drogie?

Wiele osób narzeka, że piwo rzemieślnicze jest za drogie. Tymczasem jeśli porównać to z innymi produktami, może się okazać, że jest wręcz przeciwnie: jest całkiem tanie. To teza kontrowersyjna, ale porównajmy.

Napoje bezalkoholowe, czyli tzw. softy, w pubach często kosztują ok. 10 zł za 0,3l. W tych samych pubach podobna ilość piwa kosztuje ok. 12 zł. Koszt surowców do uwarzenia piwa jest pewnie ok. 8 razy droższy, niż do wymieszania softa. Do tego duże wydatki energii, bo piwo trzeba gotować, a fermentory chłodzić. Do browaru trzeba kupić też bardzo drogi sprzęt, tymczasem do napojów wystarczy jakiekolwiek naczynie z mieszadłem. Softa robi się w godzinę – piwo potrzebuje najmarniej 2-3 tygodni. Dodatkowo, od każdego litra piwa należy doliczyć akcyzę. Co jest więc drogie, piwo za 12 zł, czy soft za 10?

Wiele mówią też ceny zagranicznych piw rzemieślniczych. Często są kilkukrotnie droższe, niż te warzone w Polsce. I chodzi nie tylko o piwach z szeroko pojętego Zachodu. Ale wróćmy na nasze podwórko. Produkt rzemieślniczy, wino z polskiej winiarni kosztuje co najmniej 50 zł za butelkę 0,7l. Nie mówiąc już o rzemieślniczych destylatach. Czy piwo za 8-10 zł w sklepie nadal wydaje się drogie?

Każdy możne znaleźć piwo dla siebie

Piwo rzemieślnicze wielu osobom wydaje się udziwnione. Dlaczego takie to jakieś niezwyczajne? Ja chcę normalne piwo!

Cała radość z produktów rzemieślniczych polega na różnorodności. Stylów i podstylów, wariacji i odmian jest tyle, że w sklepie z kraftem można stać przy półkach godzinami. I to właśnie jest piękne!

piwo rzemieślnicze Drugie Dno
zwykłe piwo w multitapie Drugie Dno

Natomiast nieprawdą jest, że każde piwo rzemieślnicze musi być jakieś nacudowane, z dziwnymi dodatkami. Coraz częściej browary rzemieślnicze warzą piwa klasyczne. Można bez problemu kupić pilsa, pszenicę, stouta. A nawet pojawiają się koźlaki. No i oczywiście tradycyjne: Grodziskie. Jeśli więc szukasz piwa „zwykłego” – ono też tu jest.

Piwa rzemieślnicze mają oferować lepszą jakość i szeroki wybór, a nie rzeczy dziwaczne. Oczywiście, jeśli ktoś poszukuje niezwykłych dodatków – tutaj je odnajdzie. Ale piękno kraftu polega też na tym, że ma w ofercie coś dla każdego. Także dla fana najbardziej klasycznych stylów, jak zwykłe jasne piwo.

Piwo rzemieślnicze czasem robi coś dobrego

A czasem piwo kraftowe robi coś dla innych. Rzemieślnicy i fani piwa często mają wielkie serca. I robią dużo dobrego. Przykładów jest wiele. Od zbierania funduszy dla zwierząt, jak Kufelki na Kundelki, przez liczne licytacje dla osób w potrzebie.

Browar Inne Beczki warzy piwo dla fundacji Rak’n’Roll, dla tej samej fundacji będą licytacje na 11 Warszawskim Festiwalu Piwa. Także inne imprezy prowadzą charytatywne akcje; było tak np. na Lotnych Festiwalach Piwa. Czasem są to z pozoru drobne, ale bardzo potrzebne przedsięwzięcia. Na przykład Browar Tleń co roku po sezonie sprząta śmieci z lasów i rzeki Wdy.

Jednak niezmiennie najbardziej imponuje browar Spółdzielczy. Prowadzony jest przez spółdzielnię Dalba, która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Są to osoby wykluczone z rynku pracy, które nigdzie indziej nie mogłyby znaleźć zatrudnienia. Dzięki Spółdzielczemu mogą być samodzielne, ale także się rozwijać. Bo spółdzielnia oferuje im nie tylko pracę, ale umożliwia również podróże czy naukę nurkowania.

Świat piw rzemieślniczych jest kolorowy, bogaty i może stać się prawdziwą pasją. Picie kraftu wcale nie oznacza snobizmu, zmuszania się do picia dziwactw, nie wymaga też wielkich poświeceń finansowych. Kupowanie piwa rzemieślniczego to popieranie świetnej idei oraz lokalnych, małych polskich przedsiębiorstw. A przede wszystkim: wspieranie prawdziwych pasjonatów.

Kategorie
Artykuły
1 komentarz
 • Konkursy piw w Polsce – Kraftmagia
  17 października 2019 at 17:49

  […] Artykuły Piwo rzemieślnicze jest dla każdego! […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy