Kuźnia Piwowarów jurorzy

Kuźnia Piwowarów 2020 oczami jurorów

Kuźnia Piwowarów 2020 ma za sobą już dwa etapy. Jurorzy wybrali cztery osoby, które uwarzą swoje piwa w browarze Jan Olbracht Rzemieślniczy.

Co jurorzy sądzą o poziomie konkursu? Jak im się podobały piwa? Oto ich wypowiedzi.

Marcin Kwil, multitap Same Krafty

Doceniam bardzo wysoki poziom piw. Zwłaszcza w dwóch kategoriach: nisko alkoholowe Hazy IPA oraz gose.

Podobała mi się pasja i przygotowanie merytoryczne kandydatów. Ich szczerość, i ich plany na przyszłość. Także to, że potrafili o piwie powiedzieć wszystko, krok po kroku. I w większości doskonale wiedzieli co im wyszło, a co nie. Bardzo mi się podoba taka wysoka świadomość piwowarska.

Kacper Włodarczyk, browar Jan Olbracht Rzemieślniczy

Najbardziej przykuło moją uwagę i zarazem się podobało się to, że wielu uczestników prezentowało bardzo wysoki poziom merytoryczny. Wsparty często studiami podyplomowymi lub udziałem w innych dużych konkursach. A niekiedy nawet znajomością realiów pracy w browarze. Przełożyło się to oczywiście na wysoki poziom ocenianych piw.

I jednocześnie pokazuje dobitnie, jak szybko rozwija się piwowarstwo domowe w Polsce. Oraz fakt, że w zaciszu domu niejednokrotnie można stworzyć piwo bijące na głowę to, które wychodzi spod ręki zawodowców.

Krzysztof Josefik Juszczak, browar Jan Olbracht Rzemieślniczy, browar Harpagan

Podobało mi się podejście kandydatów. Właściwie wszystkich. Profesjonalne przygotowanie, prezentacja własnej osoby, prezentacja piwa, notatki. Profeska. Bardzo mnie to ujęło

I wysoka jakość piw. Szczególnym zaskoczeniem na plus jest bardzo wysoki poziom gose. Naprawdę, niejedno piwo z komercyjnych browarów nie dorównuje temu, co przywieźli kandydaci.

Małgorzata Węgierska, browar Warkot

Bardzo mi się podobało, że piwowarzy domowi mieli świadomość tego, co robią. Wiedzę teoretyczna i praktyczną. To naprawdę dużo i pokazuje ich poziom zaawansowania w tej dość trudnej sztuce.

Testowaliśmy ich i ku naszemu zaskoczeniu umieli odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane przez nas. Co ciekawe, jedyny i największy problem sprawiało pytanie: „jak byś nazwał własne piwo” 🙂

Przemek Iwanek, Alchemia – podcast o piwie, Kraft Magia

Myślę, że Kuźnia Piwowarów doskonale spełnia swoją rolę. Bo na spotkanie z nami przyjechali ludzie, którzy bez wstydu mogą wdrażać swoje receptury w prawdziwych browarach. Olbrzymia wiedza, poparta doświadczeniem i zrozumienie stylu. Piwa wycyzelowane w najdrobniejszych szczegółach. Pięknie ułożone, zbalansowane, spójne, pijalne.

Zrobienie piwa niskoalkoholowego tak, by było pełne aromatów, lekkie, ale nie wodniste i nie brzeczkowe – to jest sztuka. A mieliśmy na stole piwa doskonałe. I nie tylko niskoalko, ale także gose czy pastry stouty.

Sędziuję od kilku lat i muszę przyznać, że obecny stopień zaawansowania piwowarów jest naprawdę imponujący. Zaryzykuję tezę: kandydaci przywieźli piwa lepsze, niż zdecydowana większość tego, co można kupić w sklepach. Miło się to oceniało. Czapki z głów.

Kategorie
ArtykułyPiwowarstwo domowe

Komentarze

Podobne wpisy

 • owoce, piwo z owocami, kraft, pastry sour

  Owoce to nie trend, to prawdziwa inwazja smaku

  Owocowe piwa mają się doskonale. I to w całym piwnym spektrum. Od masowo dystrybuowanych radlerów z dużych browarów, aż po szalone pastry soury z kraftowych mikrobrowarów. Owoce mają się...
 • Kogo obchodzi kraft

  Przemek Iwanek Jepiwka – tak nazywa się nie do końca poważna grupa na Facebooku. Treści, które na niej się pojawiają są czasem prześmiewcze, a czasem poważne. Ale zawsze dotyczą...
 • Piwne firmy pożyczkowe (odsetki 0%)

  Przemek Iwanek Drogi Czytelniku! Jeśli skusił Cię ten klikbajtowy tytuł, to cieszę się, bo złapałem Cię na haczyk. Dodatkowo zachodzi prawdopodobieństwo, że skoro tu wdepnąłeś, to sam chcesz otworzyć...
 • drugie dno puszka

  Puszka zostanie z nami na dłużej

  Przemek Iwanek Stało się. Puszka zaistniała, okrzepła i ma ochotę zostać z nami na dłużej. To co jeszcze rok temu nie było przesądzone, dziś staje się faktem. Puszkuj, nie...