drugie dno kraft magia piwo nagroda

Polskie piwa z nagrodami na European Beer Star 2020

Jest kilka ważnych konkursów piwa na świecie. Jednym z nich jest European Beer Star. Jego wyniki niedawno zostały ogłoszone. Oczywiście – wyłącznie online.

Dwa łyki statystyki

Konkurs organizowany jest od 2004 roku pod Monachium. W tegorocznej edycji zgłoszono 2036 piw w 45 kategoriach. Nagradzane są trzy pierwsze miejsca. Piwa nadesłano z 42 krajów świata, jednak nagrodzono piwa jedynie z 28. Wśród nich – jest Polska z 3 medalami.

Kwaśne, a złote

Na początek od razu złoty medal. Fortuna, browar niby nie kraftowy, a złoty. Bowiem zgarnął nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii Wood and Barrel Aged Sour, czyli kwaśne piwa dojrzewane w beczce.

Zwycięskim piwem jest Fortunatus III, czyli Flanders Red Ale Barrel Aged. Piwo doskonale znane i doceniane w środowisku fanów piwa. Nie jest to pierwszy medal Fortuny, bo w 2013 zgarnęli złoto za portera bałtyckiego, a w 2018 – srebro za Komesa Barley Wine.

2 portery na pudle

Skoro mowa o porterach – to w tej kategorii na 3 medale piwa warzone w Polsce zgarnęły 2. Co prawda nie można napisać, że oba trafiły do polskich browarów, bo jeden z nich należy do zagranicznego koncernu. Ale marka, receptura i piwowarzy – są jak najbardziej lechickie.

Złoto w tej królewskiej kategorii zdobył browar Sulimar Sp. z o.o., za piwo Trybunał Porter Bałtycki. Jest to niemała niespodzianka, bo o tym piwie nigdy nie było szczególnie głośno. Nie mniej gratulacje należą się Corneliusowi, bo tak nazywa się browar spółki Sulimar.

Drugie miejsce zwinął niemiecki browar o trudnej do wymówienia nazwie Störtebeker Braumanufaktur GmbH za Störtebeker Nordik-Porter.

Brąz zaś otrzymało piwo Okocim Mistrzowski Porter, marka należąca do Calsberg Polska. Tu już zaskoczenie jest mniejsze, niż w przypadku pierwszego miejsca. Bo trzeba przyznać, że porter z Okocimia bez dwóch zdań można uznać za jednego z najlepszych przedstawicieli stylu. Jest to też jego druga wygrana na EBC – w 2015 otrzymał w tej samej kategorii złoto.

Porterowa tradycja

Kategoria porterów bałtyckich nie pierwszy raz jest mocno obsadzona przez polskie piwa. W poprzednich latach oprócz Okocimia nagrody otrzymywały browary Kormoran (dwukrotnie) i wspominana Fortuna.

Wszystkie nagrody za 2020 można sprawdzić na stronie wydarzenia.

zdjęcie: Brewers Association

Kategorie
Bez kategorii
1 komentarz
 • Otwierasz lodówkę, a tam… – Kraftmagia
  14 listopada 2020 at 21:04

  […] Bez kategorii Polskie piwa z nagrodami na European Beer Star 2020 […]

 • Komentarze

  Wspiera nas
  logo Druguego Dna

  Podobne wpisy

  • drugie dno

   #StayAtHome #BrewAtHome #2

   Jacek Błędowski Bardzo dobrze, że siedzicie w domach, wszystkim wam się to należało. Część z was z pewnością ratuje lokalną gastronomię zamawiając jedzenie z dowozem. Czy to przez aplikację,...
  • Festiwal piwa, wina i cydru, Katowice

   Smaczny Targ już po raz drugi organizuje Festiwal piwa, wina i cydru w Katowicach. Zaprasza na imprezę, na której będzie można degustować różne rodzaje rzemieślniczych alkoholi. Temat przewodni festiwalu:...
  • Dzień Świętego Patryka

   Dzień Świętego Patryka jest narodowym świętem Irlandii, jednak dziś w dużej mierze stało się świętem międzynarodowym. Parady, tańce i radość, zielone stroje i obowiązkowo – listek koniczyny. Tak obchodzi...
  • Festiwal piwa, wina i cydru, Bydgoszcz

   Smaczny Targ po raz drugi organizuje Festiwal piwa, wina i cydru w Bydgoszczy. I zaprasza na imprezę, na której będzie można degustować różne rodzaje rzemieślniczych alkoholi. Temat przewodni festiwalu:...